Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya AB vatandaşı olmayanlar için seyahat kısıtlamalarını gevşetiyor

Almanya, aşılarını tamamlamış AB vatandaşı olmayan kişiler için seyahat kısıtlamalarını gevşetmeye hazırlanıyor.

  • Reklam
Almanya AB vatandaşı olmayanlar için seyahat kısıtlamalarını gevşetiyor
17 Haziran 2021 - 23:06
Reklam
Koronavirüs nedeniyle zorunlu haller dışında ülkeye girişlere kısıtlamalar getiren Almanya'da hükümet, aşısını tamamlamış Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı olmayan kişilerin Almanya'ya girişini kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Alman hükümetinin Covid-19'a karşı aşılarını tamamlamış AB vatandaşı olmayan kişilerin 25 Haziran'dan itibaren ülkeye giriş yapmasının mümkün olabileceği belirtildi.


Kısıtlamaların gevşetilmesi ile koronavirüse karşı aşılarının tamamlamış kişilerin ziyaret için turist olarak veya iş seyahati için Almanya'ya giriş yapması mümkün olabilecek.


Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ancak Almanya'ya seyahat için aşıların en erken 14 gün önce tamamlanmış olması şartının yanı sıra sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından kullanım onayı verilen  BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarını olanların ülkeye girişine izin verilecek.


Türkiye'de kullanılan Çin aşısı Sinovac ve Rusya'da geliştirilen Sputnik V'nin EMA'daki inceleme süreci devam ediyor. Sinovac, Dünya Sağlık Örgütü'nden ise onay almıştı.

Aşılarını tamamlamış üçüncü ülke vatandaşlarının ayrıca vize gibi ülkeye giriş için gereken koşulları da sağlaması gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, koronavirüs varyantlarının yoğun olarak görüldüğü İngiltere, Brezilya veya Hindistan'dan gelenlerin zorunlu haller dışında Almanya'ya girişine izin verilmeyecek, gelenlerin ise ülkeye girişinde kısıtlamaların uygulanmasına devam edilecek.

Almanya'da salgınla mücadelede yetkili kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) sayfasında Türkiye riskli bölge olarak sınıflandırılıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum