Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya'dan yeşil, gri, siyah pasaport kararı! Gerekçe şartı getirildi

Türkiye yüksek riskli ülke statüsündeyken getirilen acil durum şartı kaldırılırken bu kez seyahat kısıtlamaları kuralı konuldu.

  • Reklam
Almanya'dan yeşil, gri, siyah pasaport kararı! Gerekçe şartı getirildi
17 Haziran 2021 - 12:23
Reklam
Bazı belediyelerin, yurt dışında çalışan kamu görevlilerine verilen gri gizmete özel pasaportu skandalından sonra Almanya'nın aldığı karar, bir anlamda bu pasaportlara da vize zorunluluğu şeklinde yorumlanırken yeşil, gri ve diplomatik pasaportların fiilen bir ayrıcalığı kalmadı.

Almanya tarafından son gelişmelere göre alınan karara göre, Alman ya da AB vizesi gerektirmeyen yeşil, gri ya da diplomatik pasaport sahipleri de, ancak bir istisnanın varlığını ispatlamaları halinde ülkeye giriş yapabilecek. Almanya'nın aldığı kararda Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlardan söz ediliyor. Bu kararın altında ise, vize verilecek 7 istisnai durum sayılıyor. Bu 7 istisnai durumun, Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlara da uygulanacağı belirtiliyor.


Sınırlarda, bu pasaportları taşıyan Türklerden, giriş istisnası koşullardan birine uyup uymadığı denetlenecek.


İşte Almanya tarafından getirilen istisnai durumlar:


1) Acil aile ziyareti:
Doğum, ölüm, cenaze, düğün gibi birinci derecede yakınlarıyla ilgili durumlarda gelenler, önceden belge ya da davetiyelerini yanlarına almak zorunda. Davet edenler kontrol edileceğinden, tüm erişim bilgilerini hazır bulundurun.

2) Montaj, tamir ve bakım:
Almanya'ya gönderilen fabrika, makine ya da teknolojik ürünlerin montajını, tamirini ve bakımını yapan personel olmak. Bunlar, zorunlu ve önemli işletmesel nedenlerle kabul edilecek.

3) Fuar katılımcı ve ziyaretçileri:
Almanya'da fuarlarda ürün sergileyenler, stant açanlar ve ona bağlı ziyaretçiler, bunu ispatlarsa giriş yapabilecek.

4) Aile veya eş ziyareti:
Almanya'daki eş ya da birlikte yaşadığı edilen eşlerden biri ziyaret edilebilecek. Aynı şekilde AB'deki eş de ziyaret edilebilecek. Ama bunun için evlilik birliği ya da birlikte yaşandığının ispatlanması gerekiyor.

5) Eşlerden biri Alman ise:
Bu durumda olanların yabancı eşiyle, geçici bir süre ayrılıktan sonra bir araya gelmesi, ya da, ayrı ülkelere seyahatin ardından birlikte Almanya'da buluşma durumu.

6) Görev ve sağlık nedenleri:
Türk devlet görevlileri, yurt dışına tayini çıkmışsa ya da görevli geliyorsa, bunu sınırda ispatlamak durumunda. Sağlık durumunda, ancak çok özel ve acil durumlar varsa.

7) Ululslararası nakliyeciler:
TIR şoförleri, gemi adamları gibi; uluslararası nakliye alanında çalışanlar ve ülkeyi transit olarak kullananlar.

Vizesiz pasaportu bitiren o kararda şu ifadelere yer verildi:

''0 gün / altı aya kadar olan ziyaretlerde, Türk özel, hizmet ve diplomatik pasaport (yeşil, gri ve siyah zarf rengi) hamilleri, çalışma ya da kazanç getiren bir işe girme amacı gütmedikleri takdirde vizesiz giriş yapabilirler. Vizesiz giriş durumunda bile, giriş kısıtlamalarına ilişkin bir istisnanın varlığı, uygun belgelerle sınır kontrol noktalarına kanıtlanmalıdır.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum