Reklam
Reklam

Almanya Başbakanı Merkel: ''Evde Kalıyoruz İlkesi geçerli olacak''

Almanya’da koronavirüs zirvesinden pandemi önlemlerinin Paskalya döneminde daha da sertleştirilmesi kararı çıktı.

Reklam
Almanya Başbakanı Merkel: ''Evde Kalıyoruz İlkesi geçerli olacak''
23 Mart 2021 - 23:26
Reklam
Almanya'da Başbakan Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla yaptığı koronavirüs zirvesinden önemli kararlar çıktı.

Zirvede pandemi tedbirlerinin 1-5 Nisan tarihleri arasındaki Paskalya döneminde özellikle sertleştirilmesine karar verilirken beş günlük süre içinde tüm mağaza, dükkan ve restoranlar kapalı kalacak.

Yaklaşık 11 saat süren koronavirüs zirvesinde ayrıca üç aydan uzun süredir geçerli olan korona önlemleri 18 Nisan tarihine uzatılırken bir sonraki koronavirüs zirvesinin 12 Nisan tarihinde yapılmasına karar verildi. Koronavirüs önlemlerinin daha da uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek.


Henüz virüsü yenmediklerini, gevşemeye izin vermediğini ve özellikle Paskalya döneminde Evde Kalıyoruz İlkesi'nin geçerli olacağını belirten Merkel, Almanya’da durumun geometrik olarak artan vaka sayıları, hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde yoğunluğun artması ve daha bulaşıcı olan koronavirüs varyantlarının yayılması nedeniyle ciddi olduğunu söyledi.


Daha önce bu sadece vaka sayısının yüksek olduğu ve Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından riskli bölge ilan edilen yerlerle sınırlı tutulan uygulamada yurt dışından Almanya’ya yapılan tüm uçuşlarda seyahate en fazla 48 saat kala test yaptırma zorunluluğu getirildi.


Alınan kararla birlikte RKI listesinde yer almayan Alman turistlerin başlıca seyahat noktalarından biri olan ve Paskalya döneminde 40 bin kişinin Almanya'ya dönüş yapmasının beklendiği İspanya’nın Mallorca adası gibi bölgelerden gelişlerde de yolculara test yaptırma yükümlülüğü getirilmiş oldu. 

Almanya’da otellerin yeniden açılmasına ve faaliyet göstermesine izin çıkmadı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum