Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya'da turizm sektörü iflasın eşiğinde

Almanya'da seyahat şirketleri ve tur operatörleri bu yaz sezonu Temmuz itibarı ile satışlarda yüzde 70 azalma kaydetti.

  • Reklam
Almanya'da turizm sektörü iflasın eşiğinde
03 Eylül 2020 - 11:33
Reklam

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle seyahatseverlerin planlarını askıya aldığı Almanya'da seyahat şirketleri ve tur operatörleri bu yaz sezonu Temmuz itibarı ile satışlarda yüzde 70 azalma kaydetti.

Travel Data + Analytics'in (TDA) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Temmuz ayı sonu itibarı ile bu yaz için sektörün yaşadığı kayıp yüzde 70, önceki aya göre ise sektörün yaşadığı kayıp yüzde yedi oldu. 2020/2021 kış sezonu için yapılan satışların ise bir önceki aya göre yüzde 10 azaldığı ve 2019 yılının aynı dönemine göre ise kaybın yüzde 52 olduğu kayıtlara geçti.Travel Data + Analytics'in yaptığı değerlendirmeler, Almanya'daki sektörü temsil etmesine dikkate edilen yaklaşık 2 bin seyahat acentası ile internet üzerinden satış yapan turizm portalları ve tur operatörlerinin rakamlarına dayanıyor. Her şey içinde tatil paketleri ile diğer gezilere yönelik satışlara ilişkin rakamları kapsıyor.

 Yaz sezonu kaybı yüzde 94


Temmuz ayı sonu itibarı ile tatilcilerin koronavirüs salgınında ikinci dalga ve geri döndüklerinde karantinaya alınma korkusundan dolayı çekimser davrandığı Almanya'da hem tatilcilerin çekimser tavrı hem de bu seneye yönelik iptaller nedeniyle sektörün yaşadığı gelir kaybının yaz sezonu için yüzde 94 olduğu, bu kaybın 2020/2021 kış sezonu için de yüzde 85'e ulaştığı tespit edildi.

Travel Data + Analytics'in verilerine göre 2019 yazı itibarı ile Türkiye İspanya'nın ardından en çok tercih edilen ikinci tatil destinasyonu olurken, 2020'de Temmuz ayına kadar olan satışlara bakıldığında Türkiye'nin İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sıraya gerilediği, önceki yıla göre yüzde 77 de gelir kaybına uğradığı görülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum