Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Almanya'daki kritik görüşme sonrası ilk açıklama

AB'nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye'ye yer verilmemesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AB dönem başkanı Almanya'ya gitti.

Almanya'daki kritik görüşme sonrası ilk açıklama
02 Temmuz 2020 - 13:10
Reklam

AB'nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye'ye yer verilmemesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AB dönem başkanı Almanya'ya gitti.

 

Resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de Alman mevkidaşı Heiko Maas’la görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’ye yer verilmemesinin ana gündem maddesi olduğu görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

 

“Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli. Türkiye, güvenli ve sağlıklı bir ortamda Almanya'dan ve diğer ülkelerden gelecek misafirleri ağırlamaya hazır. Türkiye'deki bütün tesislerde önlemler alındı ve Alman uzmanlar tarafından da denetlendi Almanya'nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi önemli ” dedi.

 

AB'nin seyahat uyarısını kaldırdığı ülkeler listesinin objektif olmadığını ve şeffaflığın olmadığı bazı ülkelerin bu listede bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye yok. Burada görüyoruz ki siyasi saiklerle karar alınmış. Geçen sene 5 milyondan fazla Alman turisti ülkemizde ağırladık. Hepsi de büyük bir memnuniyetle Almanya'ya geri döndüler. Ben inanıyorum ki bugün faydalı görüşmemizden sonra, verilerimiz şeffaf, AB ile de paylaşıyoruz. Bu konudaki kararları birlikte alacağız" dedi.

 

Almanya'nın Türkiye'deki korona tedavisinde etken maddesi hidroksiklorokin olan sıtma ilacının kullanılması nedeniyle seyahat uyarısını kaldırmadığı iddiaları ilgili de açıklamalar bulunan ve böyle bir zorlama olmadığını belirten Çavuşoğlu, hiçbir hastaya zorla ilaç verilmediğini söyledi. Çavuşoğlu, "İster Türk ister Alman kim olursa olsun zorla bir tedaviye tabii tutulamaz, zorla bir ilaç verilemez" dedi.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır. Kararı tekrar gözden geçireceğiz.” diye konuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum