Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Almanya'dan Türkiye'ye müjdeli haber! Yurt dışı tatile izin çıktı

Robert Koch Enstitüsü, ikinci dozu almış kişilerin 15. günden sonra artık test ve karantina yükümlülüğüne gerek olmayacağını belirten bir rapor hazırladı.

  • Reklam
Almanya'dan Türkiye'ye müjdeli haber! Yurt dışı tatile izin çıktı
04 Nisan 2021 - 12:26
Reklam
Şu ana kadar yaklaşık 4.5 milyon kişinin ikinci doz aşısını yaptırdığı Almanya'da aşı ve toplum sağlığı ile ilgili süreci yürüten Robert Koch Enstitüsü, ikinci dozu almış kişilerin 15. günden sonra artık test ve karantina yükümlülüğüne gerek olmayacağını belirten bir rapor hazırladı.

Türkiye'nin turizmde önemli pazarlarından Almanya, 2. doz aşısını yaptıran ve Aşı Pasaportu’na işletenlere, aşıdan 15 gün geçtikten sonra seyahat özgürlüğü getirirken aşı pasaportu olanlar, Türkiye dahil Akdeniz’e tatile gidebilecek.


Aşılanmış kişilerin virüs bulaşma riskinin ikinci haftadan sonra artık daha düşük olduğunu belirleyen Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanan, Sağlık Bakanlığı’na sunularak Eyalet Sağlık Bakanlıkları’na iletilen rapor, aşılanmış kişilerin test ve karantina konseptinden çıkarılabileceğini belirtiyor.


Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanarak ilgili kurumlara iletilen raporu ülkenin popüler gazetelerinden Bild am Sonntag'a değerlendiren Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşılanmış kişilere, ellerindeki aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat sözü verdi.


Sağlık Bakanı Spahn yaptığı açıklamada ''Her iki doz aşısını olmuş kişiler, gelecekte otomatikman negatif test sonucu almış kişiler sayılacak. Şimdi bu bilgileri eyaletler ile birlikte yürürlüğe koyacağız.'' ifadelerini kullandı.

Aşılanmış kişiler, ellerindeki aşı pasaportunu göstererek, Almanya'ya, Almanya dışı ülkelere veya AB üyesi ülkelere gidip gelebilecek.

Aynı şekilde, oteller ve alışveriş merkezleri ve işletmeler ile diğer test mecburiyeti arayan alan ve etkinlikler de, aşı pasaportuna sahip olanlara serbest olacak. Aşılanmayanlar ise, özellikle risk bölgelerine giderken ve gelirken test yaptıracak ve yine karantina yükümlülüğe devam edecek. Yani aşılanmış olan Almanlar, Türkiye'ye testsiz ve karantinasız seyahat edebilecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum