• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ankara'nın simgesi olan 35 katlı otele icra memurları eşliğinde el koyuldu!

Ankara'da Çankaya Köşkü gibi önemli devlet binalarına hakim konumu nedeniyle yapımı çok tartışılan Ahmet Hattat tarafından yaklaşık 150 milyon dolar harcanan otel ve alışveriş merkezi Alman bankanın oldu.

  • Reklam
Ankara'nın simgesi olan 35 katlı otele icra memurları eşliğinde el koyuldu!
08 Temmuz 2021 - 18:39
Reklam
Reklam
1991 yılında yapımına başlanan ve kredi borcu nedeniyle bitirilemeyen uzun yıllar tepesindeki vinçle Ankara'nın simgesi haline gelen 35 katlı otel ve alışveriş merkezine, krediyi veren Alman bankası tarafından icra memurları eşliğinde el koyuldu.

1991 yılında, Çankaya'da 35 katlı otel ve AVM yapmak için inşaat çalışması başlatan İş insanı Ahmet Hattat, o dönemde inşaat için sermayesinden 150 milyon dolar harcadı ayrıca Alman bankasından 35 milyon euro kredi aldı. Kredinin 9,5 milyon dolarını kullanan Hattat, borçlarını ödeyememesi sonucu banka ile mahkemelik oldu.


Dava sürecinde kaba inşaatı biten 35 katlı binada çalışmalar sonlandırılırken mahkeme, binanın mülkiyetinin Alman bankasına geçmesine hükmetti. Bunun üzerine binada icra işlemlerine başlandı. İcra memurları eşliğinde inşaatın içine giren Hattat, basın mensuplarına açıklamada bulundu.


Haksızlığa uğradığını savunarak, kendi sermayesinden kullandığı 150 milyon dolar yetmediği için krediye başvurduğunu belirten Ahmet Hattat yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Alman bankasından kredi almak durumunda kaldım. Harcadığım parayla buranın yüzde 75’ini bitirmiştim. Geri kalanı tamamlamak için de 35 milyon euro kredi çektim. O paradan kullandık. O dönemde Ankara’da hiçbir şey yoktu. Doğru dürüst bir otel yoktu, AVM yoktu. Aldığım kredi 8 yıllık bir krediydi. Bu 8 yıl vadeli kredinin ilk taksitinin ödenmesine 2 yıl vardı. Kredini durduracağız diye bana bir yazı gönderdiler kredini durduracağız. Bir şirket bu parayla bu iş bitmeyecek diyor. Ya bize bu oteli satarsın ya da bugüne kadar 35 milyon eurodan 9,5 milyon euro kullandın, 9,5 milyon euroyu ver dediler. Satmam otelimi dedim. Yapıyı durdurdular ve süreç böyle devam etti.''

​​​​​​​

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum