Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Antalya'da kiralar 5 kat arttı kirada oturan ATSO Başkanı Çetin isyan etti!

Turizmin başkenti Antalya’da Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından son 2 ay içinde ev kiralarının fiyatı 5 katına kadar yükseldi.

  • Reklam
Antalya'da kiralar 5 kat arttı kirada oturan ATSO Başkanı Çetin isyan etti!
22 Nisan 2022 - 19:28
Reklam
Her dönem yerli ve yabancı milyonlarca misafiri ağırlayan turizmin başkenti Antalya, son dönemde gayrimenkul satışı ve yükselen kira ücretleri ile de dikkat çekmeye başlarken 20 Şubat Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından kente hızlı bir göç başladı.

Ukraynalıların daha önce tatil için geldikleri Antalya’ya bu kez yerleşmek için gelmeye başlaması ile birlikte talep fazla olunca kısıtlı sayıdaki gayrimenkul fiyatları hızlı bir yükselişe geçti. Ukrayna ve Rus vatandaşları özellikle Konyaaltı’nın Liman, Hurma, Sarısu, Muratpaşa’nın Lara bölgesinde ya daire kiraladılar, yada satın aldılar. Talebin fazla olmasının yanı sıra, kentte yaşayan yerleşik yabancıların vatandaşlarına aracılık yapması nedeniyle kira fiyatları 2 aya göre beş katına çıktı. 2 ay önce 2-3 bin TL’den alıcı bulan dairelerin bugünlerde kiralık fiyatı aylık 15-20 bin TL hem de peşin olarak istenirken kentteki kira artışlarını, sebebini ve yapılması gerekenleri değerlendiren Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar pandemi döneminde ülke genelinde olduğu gibi Antalya'da da inşaat sektörünün tamamen durduğunu söyledi. Antalya'da zaten satılık ve kiralık çok az ev olduğunu dile getiren Çağlar şöyle konuştu:


''Bunun üstüne pandemiden sonra, Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte bir göç akımı başladı. Fiyatlarda otomatik olarak arttı. Antalya'da yaşayan yabancıların, gelen yurttaşlarına bu fiyatları arttırması sonucu fiyatlar doğal olarak yükseldi. Şuandaki fiyatlar bir balondur diye düşünüyorum. Bunun sebebi de yabancılar ve emlak sektöründeki ayakçı, kapıcı dediğimiz arkadaşlardır. Dışarıdan kente yerleşen yabancıların, kendi dil, din ve ırkından vatandaşlarına bu evleri rayiç bedel üzerinden kiraya vermeleridir. Bizim esnafımız kesinlikle fiyatların artması yönünde bir çabaları yoktur hatta daha düşük olmalarını istiyorlar. Biz fiyat sirkülasyonundan kazanırız. Bir kere yüksek satarsan, bir daha yüksek satma şansın olamaz.''


Antalya'nın her bölgesinin rağbet görmesine rağmen en fazla kira artışı olan yerlerin Lara ve Konyaaltı bölgesi olduğunu, geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 300'e kadar artışların yaşandığını işaret eden İsmail Çağlar, denetlenmenin arttırılması gerektiğini söyledi.


Kirada oturan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı da isyan etti
Kirada oturduğunu belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Ben de kiracıyım ev sahibim ne yapacak ben de bilmiyorum. 3-4 misline çıkan kiralar, şehirde yaşayanlar için risk oluşturmaya başladı. 1+1’ler aylık 13 bin TL'den 12 ay kiraya veriliyor. Antalya’ya yaz döneminde çalışmak için gelenler de ev kiralayacak. Burada yaşayıp, evi olmayan birçok vatandaşımız var ev kirası ödüyor. Şu anda aldıkları maaşlar belli, ev kiraları neredeyse maaşları geçmiş durumda. Bu Antalya için risk oluşturuyor. Her sektörün çalışanları için bu durum yaşanıyor. Oturduğumuz evler 5-6 bin lira, bir kat üstümüz 20 bin liraya kiraya veriliyor. Gerçekten karşılanması güç rakamlara doğru çıkıyor. Buna biraz balon diyorum, bu balonun biraz inmesi lazım. Bir de 12 aylık peşin ödeniyor. Ukrayna’dan gelmiş 12 aylık peşin ödüyor, 12 ay sonra dönecek demektir. Mülk sahiplerinin gelir dengesini de bozacak, seneye bu kiraları bulamayacaklar. Onun için iyi düşünerek, bu kiralar belirlenmelidir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum