Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İlk uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda mahsur kaldı!

Axiom Space tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Ax-1 göreviyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) çıkan ilk turistler istasyonda mahsur kaldı.

  • Reklam
İlk uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda mahsur kaldı!
22 Nisan 2022 - 13:13
Reklam
8 Nisan’da insanlık için bir ilk olan göreve imza atılırken Axiom Space isimli özel uzay şirketi ile NASA ortaklığında gerçekleştirilen, SpaceX’in Crew Dragon aracıyla yapılan görevle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarihinde ilk kez sivil astronotlara ev sahipliği yapmaya başladı.

Fakat ISS’e çıkan sivil turist astronotlar planlanandan daha uzun süre uzayda kalmak zorunda olacak. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre SpaceX’in Crew Dragon aracını dünyaya indirdiği Florida açıklarındaki kötü hava koşullarının astronotların geri dönüş tarihini ertelediğini açıklarken bu ertelemenin yalnızca bir günlük bir erteleme olmadığı 20 Nisan’da dönüşü planlanan sivil turist astronotların yeni ertelemeyle birlikte 24 Nisan’da dönüş yapabilecekleri belirtildi.


ISS’te orada bulunan 11 kişiye de yetecek kadar gıda olduğunun belirtildiği NASA tarafından yapılan açıklamada ilk kez istasyona giden ve muhtemelen zor şartlarla karşılaşan sivil astronotların nasıl bir ruh hali içinde oldukları hakkında bilgi verilmedi. Ax-1 göreviyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu, Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, Amerikan gayrimenkul yatırımcısı Larry Connor ve eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe’ye ev sahipliği yapmaya başlarken üç isim, tecrübeli NASA astronotu Michael Lopez-Alegria liderliğinde istasyona ulaşmışlardı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum