Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Antalya'nın tartışmalı Otel-AVM projesi yargıya taşındı

Antalya Konyaaltı Liman bölgesinde Otel, AVM ve Konut fonksiyonların da bulduğu Fenix Center projesi projenin durdurulması talebiyle Antalya Mimarlar Odası tarafından dava açıldı.

Reklam
Antalya'nın tartışmalı Otel-AVM projesi yargıya taşındı
10 Ocak 2021 - 02:37
Reklam

Boyu 70 metreyi bulacak projenin kentin siluetini bozacağını savunan Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Konyaaltı Liman bölgesinde yapımı süren Fenix Center projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Antalya Konyaaltı ilçesi Liman bölgesinde, bünyesinde otel, AVM ve konut fonksiyonları bulunan, Antalya'nın ilk karma projesi olarak sunulan Fenix Center projesi ile ilgili olarak Konyaaltı Belediyesi'ne ruhsat verilip verilmediği konusunda başvuru yaptıklarını fakat yanıt alamadıklarını söyleyen Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Serdar Aykurt, projenin yüksek katlı olacağı, basından ve sosyal medya mecralarından öğrendiklerini belirtti.


“Liman Mahallesi 8903 ada 1 parselde yapımı süren proje ile ilgili alınan yapı ruhsatının imar planına uygunluğu, emsali ve gabarisinden dolayı, uygulamada karşılaşılacak kentsel sorunlar ve kent siluetine olumsuz etkisinden endişeli olduklarını belirten Aykurt, Konyaaltı Belediyesi'nden gerekli bilginin istenmesine rağmen cevap verilmemesinin endişelerini daha da artırdığını dile getirdi.


Antalya'nın doğal değerlerininin ön planda tutarak bir İstanbul veya İzmir yapılaşmasına özenilmemesinin gerektiğini belirten Aykurt şöyle devam etti:


''Landmark kule olarak lanse edilen bina aslında narin bir yükseklik değildir. Cadde boyunca duvar etkisi olan geniş bir bloktur. Yıllarca kendini ön bantta olarak bilen, alanın arkasındaki adalarda bulunan mülk sahiplerinin manzaralarının kapanmasının ve mülkiyet değerlerinin düşmesinin sorumluluğu kime ait olacaktır. Konyaaltı Belediyesi özelinde, son yıllarda üzülerek sıkça rastladığımız, kıyı kesimindeki yüksek yoğunluklu, adeta kıyı ile kent arasına duvar olan, Antalya'mızın kent siluetine olumsuz etki edecek, ortak akılla üretilmemiş, ilerleyen süreçte kente ekolojik ve doğal zararlar vermesi muhtemel her türlü faaliyetin karşısında örgütsel gücümüzü sonuna kadar kullanacağımızı, bu alanlarda kamu yararına aykırı her türlü uygulamanın karşısında olacağımızı bildiririz. Bu bağlamda sözkonusu taşınmaza yönelik verilen yapı ruhsatının iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla 28.12.2020 tarihinde Konyaaltı Belediye Başkanlığı'na dava açılmıştır.''

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum