Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Defineciler dadanmıştı! 2500 yıllık mezarlık müze oluyor

2016 yılında Bursa Nilüfer Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü iş birliğiyle yapılan nekropol alanı kurtarma kazılarında ortaya çıkan lahitlerin açık hava müzesi olarak düzenlenmesi için çalışmalar başladı.

Reklam
Defineciler dadanmıştı! 2500 yıllık mezarlık müze oluyor
10 Ocak 2021 - 04:37
Reklam
Nekropol alanında yapılan kurtarma kazılarında ortaya çıkan 6 farklı tipte 27 lahit ve eseri turizme kazandıracak olan Gölyazı Nekropol Alanı Açık Hava Müzesi için masa başında yapılan hazırlıklar sonrasında ilk adım atıldı.

Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mezarların, bilhassa Roma devrinde nadir görülen kerpiç mezarların dış unsurlardan korunarak gelecek nesillere aktarılması için bir koruma projesi geliştiren Nilüfer Belediyesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayından sonra alandaki çalışmaları başlattı.


Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan nekropol sahasında sürdürdüğü kurtarma kazıları ile bir yandan defineciler tarafından daha önce açılarak dağıtılan mezarları toparlayarak alanı koruma altına alan Nilüfer Belediyesi, diğer yandan nekropol sahasının bir bölümünü düzenlenirken Gölyazı'daki yerleşimin tarihini anlamlandıran çalışmalar tamamlandığında yine doğal dokuya zarar vermeden bir peyzaj düzenlemesi yapılarak açık hava müzesi ziyarete açılacak.
Arkeopark alanında pano ve tabelaların yanı sıra teknolojiden de faydalanarak simülasyon yöntemiyle bir kurgu içerisinde ziyaretçilerin alanı daha iyi kavraması sağlanacak.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum