Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Artan satışlara rağmen Alman turizmciler 2021 sezonundan umutsuz!

Son günlerde artan satışlara rağmen Alman tur operatörleri ve seyahat acentaları yaz sezonu için endişeli.

Reklam
Artan satışlara rağmen Alman turizmciler 2021 sezonundan umutsuz!
03 Nisan 2021 - 11:04
Reklam
İkinci kez kötü bir sezon geçirmekten korkan Alman seyahat acentaları ile tur operatörleri, son günlerde artan satışlara rağmen ikinci kez kötü bir yaz tatili sezonu geçirme tehlikesiyle karşı karşıya.

Travel Data + Analytics (TDA) araştırma şirketinin turizm sektörüne dair yaptığı bir incelemeye göre, şubat sonu itibarıyla yaz sezonuna dair her şey içinde tatil satışının, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 76 daha az olduğu açıklandı.

Turizm sektörünün kaybının üst seviyede iki haneli rakamlara ulaştığını, ileride yapılacak kısa vadeli satışlarla bile söz konusu kaybın karşılanamayacağını kaydeden TDA ayrıca, söz konusu kayıpların bütün destinasyonlar için geçerli olduğunu belirtti.

Ocak ve Şubat ayları, yaz sezonu ön satışlarının en fazla yapıldığı dönem olma özelliğine sahip olduğu Almanya'da geçen yılın aynı döneminde koronavirüs bu senenin aynı dönemi kadar olumsuz etki yaratmamıştı. Mart ayı ortasında, Alman turistlerin gözdesi Balear Adaları'na yönelik seyahat uyarısının kalkmasıyla birlikte tatil satışlarının biraz canlandığı belirtilirken TDA, şimdiye kadar yapılan satışlar değerlendirildiğinde, tatilcilerin çoğunun sonbahardan itibaren izin yapmaya sıcak baktığını, Şubat ayında yapılan satışların neredeyse yarısının o döneme ait ön satışları kapsadığını açıkladı.

İlgi gören destinasyonlar arasında Türkiye de var

Yapılan açıklamaya göre satışlardaki azalmaya rağmen ilgi gören destinasyonların başında Doğu Akdeniz ve Türkiye gelirken, bu ülkeleri Batı Akdeniz bölgesindeki tatil beldeleri izliyor.

TDA'nın verilerine göre, 2020/2021 kış sezonunda da, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 92 seviyesinde zarar yapıldı. Pandemide yapılan iptallerin satışların çok üzerinde olmasının bu zarara neden olduğu belirtildi.

Almanya'da seyahat acentaları ve tur operatörlerinin organize ettiği tatil piyasasının 2019/2020 dönemi için kaybı, Alman Seyahat Acentaları Birliği'nin (DRV) verilerine göre yüzde 65 zarar ile 12 milyar 500 milyon euro oldu.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum