Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Artan vaka sayıları sonrasında Rusya'dan Türkiye'ye uçuş açıklaması!

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarında rekor kırılması Türkiyenin turizmde ana pazarı olan Rusya'da yankı yarattı.

  • Reklam
Artan vaka sayıları sonrasında Rusya'dan Türkiye'ye uçuş açıklaması!
07 Nisan 2021 - 12:22
Reklam
Sağlık Bakanlığı Türkiye’de son 24 saatte 49 bin 584 Covid-19 vakasının görüldüğünü ve bunun pandeminin başından bu yana bir gün içinde görülen en yüksek vaka sayısı olduğunu açıklaması sonrasında Rus medyasında, vakaların kontrolden çıkması durumunda Türkiye uçuşlarına sınırlama ya da yasak gelebileceği iddiaları yer almaya başladı.

Türkiye'de rekor kıran vaka sayılarının ardından Rus resmi yetkililerden tatillerin ülke içinde yapılması, yurt dışınına tatile gidilerek risk alınmaması yönünde uyarılar yapılırken Rusyalı virologlar, mutasyonlu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle kendi ülkelerinden turistlere Türkiye'de tatil yapma fikrinden vazgeçmeleri çağrısında bulundu.


Rusya'nın önemli gazetelerine konuşan uzmanlar, Türkiye'de İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları tabir edilen mutasyonlu virüs vaka sayısının on binlere ulaştığına dikkat çekiyor.

 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına atıfta bulunan Rus basını Türkiye'deki her 4 vakadan 3'ünde İngiltere varyantına rastlandığını yazarken Rus tur operatörü temsilcileri ise Türkiye'ye kısmi bir uçuş yasağının gelebileceği kanısında.


Bütün şartlara rağmen yurt dışında tatil yapmak isteyen Rus vatandaşlarına dikkatli olmalarını tavsiye eden doktorlar ise aşıya güvenmemeleri uyarısında bulunurken, Rusya'da geliştirilen aşıların yeni varyantlar karşısında ne derece etkin bir savunma sağlayacağının hala soru işareti olduğuna dikkat çekti.
 
Şu anda Rusya'da 103 İngiliz ve 10 Afrika koronavirüs varyantı saptandığını açıklayan, vakalarının çoğunun Türkiye'den gelen yolcular tarafından getirildiğini söyleyen Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele için kurulan koordinasyon konseyinin başkanlık toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Hem İngiliz hem de Güney Afrika varyantı farklı ülkelerden getirildi, ancak sadece Türkiye'den her iki versiyon da farklı kişiler tarafından ve farklı zamanlarda getirildi. Mart ayının ortasından bu yana  yeni koronavirüs enfeksiyonu vakalarının sayısında yüzde 40'ın üzerinde bir artış var. Yani vakalarda patlama olarak nitelenbilecek bir artıl oldu. Türkiye ile ilgili durumu özel kontrol altında tutuyoruz çünkü Rusya vatandaşları seyahatlerinin çoğunun Türkiye'ye yapıyor.''
 
Turizm sektöründen bazı uzmanlar, yaz sezonunun Mayıs tatili ile başlamasının planlandığını, eğer Türkiye'deki vakalar yakın zamanda kontrol altına alınamazsa charter uçuşlarınının tehlikeye girebileceğini, buna karşılık Türkiye'de yaz başlamadan önce en azından turistik şehirlerde birkaç haftalık kapanma ile turizm sezonunun daha az hasar görebileceğini vurguluyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum