Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Aşı olmayan Türklere AB vizesi yok!

Avrupa Birliği (AB) Perşembe günü Aşı pasaportu sahiplerine seyahat serbestisi, restoran, sinema ve tiyatroya girme hakkını tartışılacak.

  • Reklam
Aşı olmayan Türklere AB vizesi yok!
19 Ocak 2021 - 06:49
Reklam
Avrupa Birliği liderlerinin 21 Ocak Perşembe akşamı gerçekleştireceği telekonferans sisteminde en büyük gündem maddesi aşı yaptırmış kişilerin olası ayrıcalıkları.

AB'ye gerçekleştirilecek seyahat hakkı aşı pasaportuna bağlanırsa, Türkler aşı pasaportu almadan vize başvurusunda bulunamayacak. Zorunlu nedenlerle vize alanlar ise, aşı yaptırmamışsa AB'ye gidemeyecek veya izin verildikten sonra gidebilirse bile, en az 10 gün karantinada kalacak. Negatif test sonucu karantina şartını kaldırmayacak.


Zirvenin ikinci konusu ise AB'de yaşayanların aşıya erişimlerinin hızlandırılması olacak. Adil dağılım, aşı teslimatlarının durumu, üretim kapasitesindeki artışlar ayrıca tartışılacak. Ayrıca, corona virüsü mutasyonlarına karşı önlemler, izlemeler ve testler devam edecek. AB içinde sınır geçişleri de mümkün olduğu kadar serbest bırakılacak.


Aşı olan kişilerin, olmayanlara göre daha avantajlı pozisyona sahip olmaları şu anda ülkeler arasında ve hatta ülkelerin kendi içlerinde de tartışma konusu olmaya devam ederken aşılanan kişi sayısının artmasıyla bu tartışmaların azalması bekleniyor.


Yunanistan tüm Avrupa'da tanınan ve seyahat serbestisi sağlayan ortak bir aşı pasaportu için kampanya yürütse de diğer AB üyesi ülkeler henüz fazla aşılama yapamadığı için aşı pasaportunun Mart veya Nisan ayında hayata geçebileceği belirtiliyor.

Almanya Başbakanı Merkel ve diğer liderlere bir mektup yazan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel şu ifadeleri kullanmıştı:

''Aşılama başlayınca, doğal olarak aşı pasaportu ya da sertifikalarla ilgili tartışmalar da başladı. Ortak bir yaklaşım benimsenmeli. Bu yoksa, aşı pasaportlarının hangi şartlar altında ve nerelerde kullanılacağı belirlenmeli.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum