Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Aşı sonrası global turizmde 2021 ve 2022 beklentisi!

Türkiye ve birçok ülkede ekonominin en önemli kaynaklarından biri olan turizm sektörü, 2020 yılında koronavirüs nedeniyle ciddi kayıp yaşadı.

  • Reklam
Aşı sonrası global turizmde 2021 ve 2022 beklentisi!
27 Aralık 2020 - 03:06
Reklam
Dünya Turizm Örgütü tarafından 17 Aralık tarihinde yayımlanan rapora göre, koronavirüs gölgesinde geçen 2020’nin 10 ayında, dünya genelindeki turist kaybının yüzde 72’yi bulduğu kaydedildi.

Pandemiyle geçen 10 aylık sürede 2019 yılına göre yaklaşık 900 milyon kişinin daha az seyahat ettiğini kaydedilirken aşının hızlı bir şekilde uygulanmasıyla birlikte dünya turizmindeki kaybın düşüşe geçeceği belirtildi.


2021 yılında hızlı aşılama ve aşıların adil dağıtımıyla dünya turizminde 2019 yılına göre kaybın yüzde 25'lere kadar inmesini ve hacmin 3 trilyon dolar olarak gerçekleşmesini beklediklerini bildiren Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, dünya turizmindeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, aşının bulunması ve aşılanmanın başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) ile harika bir iş başarıldığını ifade eden Bağcı, aşının adil dağıtımı ve aşının bulunmasıyla ortaya çıkan iyimser havanın artacağını ve turizmde yeşeren ümitlerin yerini somut gelişmelere bırakacağını kaydetti.

2019 yılında 4 trilyon dolara kadar çıkan turizm pazarında 2020 yılında salgın nedeniyle yüzde 75'lik, yani 3 trilyon dolarlık kayıp yaşadığına dikkat çeken Bağcı. 2021 yılında hızlı aşılama ve aşıların adil dağıtımıyla turizmde 2019 yılına göre kaybın yüzde 25'lere kadar inmesini ve hacmin 3 trilyon dolar olarak gerçekleşmesini beklediklerini vurguladı.

2022'de 2019'daki turizm performansının yakalanmasının beklendiğini, tahminler konusunda iyimser olduklarını ifade eden Bağcı, uluslararası arenada görüştükleri sektör paydaşlarının iyimser havanın turizmdeki toparlanmayı hızlandıracağını söylediğini, 2022 yılında da turizm sektöründe en az yüzde 25'lik büyüme ve 5 trilyon dolarlık hacim beklediklerini söyledi.

Koronavirüs sonrası seyahat edilecek ülkelerde ABD'nin lider pazarlardan biri olacağını, ABülkeleri arasında ise Almanya'nın öne çıkacağını, Güney Kore'nin de yoğun ilgi görmesinin beklendiğini kaydeden Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bağcı Akdeniz çanağında ise Antalya'ya hiçbir ülkenin rakip olamayacağını söyledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum