Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Atatürk Havalimanı'nı yok etme operasyonunda son perde!

Bir dönem dünyanın en yoğun ve sayılı havalimanlarından olan Atatürk Havalimanı halen tüm ticari yolcu uçuşlarına kapalı.

  • Reklam
Atatürk Havalimanı'nı yok etme operasyonunda son perde!
02 Ekim 2021 - 12:03
Reklam
Dünyanın sayılı havalimanları arasında yer alan, geçtiğimiz yıl hiç bir açıklama yapılmadan atıl hale getirilen Atatürk Havalimanı'nda uluslararası standartlarda en üst kategorideki 3 pistten 2’si kırıldı ve üzerine hastane inşaa edildi. Atatürk Havalimanı’nın yok edilen ticari kapasitesinin yanında, sadece pistlerin her birinin değerinin yaklaşık 2 milyar dolar olduğu kaydedilmişti.

Uluslararası standartlarda en yüksek kategorideki iki pisti kırılarak neredeyse atıl hale gitirilen Atatürk Havalimanı için ''Adeta bir etkinlik merkezine dönüştürdük.'' iafdelerini kullanan Uluştarma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 6-7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası öncesinde basın açıklamasında bulundu. Türkiye'nin alanında en önemli ve kapsamlı etkinliği olan 12'nci Şurayı en iyi şekilde gerçekleştirmek için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Karaismailoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''15 bin metrekare kapalı alanı, 3 bin 500 metrekarelik bina dışına yapılan özel üretim sergi alanı olmak üzere toplamda 35 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek Şura için 100 firma katılım gösterecek. 8 farklı salonda eş zamanlı toplantılar gerçekleştirilecek olan Şura için aynı zamanda Atatürk Havalimanı'na bin kişilik bir oditoryum inşa ediliyor.''


Havalimanını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlar ve özel iş jetleri kullanıyor. İstanbul Havalimanı’ndaki yerleri hazır olana kadar kargo şirketleri de geçici olarak Atatürk Havalimanı’nı kullanmaya devam ediyor. Terminal binaları boş duran ve bazı bölümlerinin müze deposu olarak kullanılacağı konuşulan havalimanı apronunda geçtiğimiz günlerde Teknofest de yapılmıştı. Sonrasında yapımı ve işletmesi bazı gözde müteahhitlere verilen, yeni İstanbul Havalimanı’nın sözleşmesine Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasına dair maddeler konulduğu ortaya çıktı.


Atatürk Havalimanı’nın kullanılmasının daha da zorlaştırılması için yeni havalimanındaki pistlerin aynı yönde inşaa edildiği de anlaşıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum