Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İş seyahatleri tarihe karışıyor!

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) tarafından yayımlanan araştırmaya göre pandemi nedeniyle 2020 yılında iptal olan iş seyahatlerinden şirketler yaklaşık 11 milyar Euro tasarruf sağladı.

  • Reklam
İş seyahatleri tarihe karışıyor!
02 Ekim 2021 - 07:25
Reklam
Son yapılan araştırma sonuçlarına göre şirketlerin iş seyahatlerini gelecekte de azaltacağı öngörülürken araştırmaya göre birçok şirket koronavirüs salgını nedeniyle pandeminin başlangıcından bu yana daha az iş seyahati planlıyor ve bunun yerine toplantılar online olarak gerçekleşiyor.

Alman Seyahat Yönetimi Birliği'nin (VDR) Eylül 2020 ile Ağustos 2021 arasında yapılan iş seyahatleri ve bunların masraflarına ilişkin olarak şirketlere yönelik 17 anketin analiz edildiği araştırmada VDR'a göre şirketler 2019 yılında iş seyahatlerine toplam 55,3 milyar euro harcama yaparken bu rakam 2020 yılında 10,1 milyar euroya indi. Ancak araştırmada, şirketlerin 45 milyar euro tasarruf sağladığı sonucunun çıkarılmaması gerektiğine dikkat çekilirken birçok şirket için iş seyahatlerinin iptal edilmesinin yeni iş geliştirme bağlamında olumsuz sonuçlarının da olduğu kaydedildi.


Araştırma sonuçlarına göre 2020 yılında anketlere cevap verenlerin yüzde 38,3'ü 2021'de ise yüzde 25'i daha fazla iş seyahatine gerek olmadığını belirtirken araştırmacılar bu durumun bazı şirketlerin iş seyahatlerinin iptal edilmesinden memnun olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Araştırmada iş seyahatlerinin iptalinden 2020 yılında 17,3 milyar euro tasarruf edildiği, 2021 yılında ise şirketlerin bu masraflardan 11,2 milyar euro tasarruf sağladığı belirtildi.


Sonuç olarak şirketlerin iş seyahatlerinden tasarruf etmeye devam edeceği, salgın öncesi döneme göre şirketlerin en büyük kurumsal masraf kalemlerinden olan iş seyahatlerini azaltmayı planladığı belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum