Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ATSO Başkanı Davut Çetin'den 2021 turizm sezonu açıklaması!

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, 2021 turizm sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reklam
ATSO Başkanı Davut Çetin'den 2021 turizm sezonu açıklaması!
03 Mart 2021 - 10:46
Reklam
ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisinin 2020 yılında pandemiye rağmen yüzde 1.8 büyüdüğünü ancak hizmetler sektöründeki yüzde 4.3 daralmanın Antalya’da derinden hissedildiğini kaydetti.

Büyümede reel olarak yüzde 3.2 artan hane halkı tüketiminde, yüzde 6.5 artan yatırım harcamaları ve yüzde 2.3 artan kamu harcamalarının belirleyici olduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin sektörel büyümelere bakıldığında reel olarak hizmetler sektörünün yüzde 4.3 daraldığını kaydederek şöyle devam etti:

''Kredi artışı ve kamu destekleri büyümeye önemli bir destek sağlamıştır. Pandemi sektör ve işletmeler arasında adaletsiz bir durum yarattı. Türkiye ekonomisinde yüzde 1.8 büyümeye sevinirken kapalı kalan, büyük ciro ve istihdam kaybına uğrayan sektör ve işletmelerimizi unutmamalıyız. Pandemi ile mücadele tedbirlerinin başarı durumuna bağlı olarak normalleşmeye geçilmesini ve turizm sezonuna iyi bir şekilde başlamayı ümit ediyoruz.''


ATSO Başkanı Çetin tüm bu veriler ışığında turizm sektörü, yiyecek-içecek hizmetleri sektörü, kişisel bakım sektörü, özel eğitim, turizme bağlı perakende, giyim sektörü gibi çok sayıda sektörün halen kira, kredi ve istihdam desteklerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum