Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AVM'ler açık, restoranlar kapalı! Esnaf 1 Mart'ta açıyoruz dedi

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun süredir iş yerleri kapalı olan restoran ve cafe işletmecileri sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

  • Reklam
AVM'ler açık, restoranlar kapalı! Esnaf 1 Mart'ta açıyoruz dedi
07 Şubat 2021 - 15:51
Reklam
Artan vaka sayıları nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan restoran ve cafe işletmecileri #Esnaf1MarttaAçıyor etiketi ile Twitter gündemine girdi.

Restoran ve cafe işetmecileri koronavirüs yasaklarına rağmen AVM’lerin açık olmasına, oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında localarda çok sayıda insanın yer almasına tepki göstererek kafe ve restoranların da hizmete açılması gerektiğini belirtti.


Sosyal medya kullanıcıları, AKP kongrelerinde salonların dolu olmasına ve otellerde düzenlenen partilere de büyük tepki göstererek binlerce esnafın geçim derdinde olduğunu vurguladı ve bir an önce dükkanlarını açmak istediklerini belirtti.

Normalleşme adımlarının başlamasıyla birlikte kafe ve restoranlara girişlerin HES kodu ile yapılması beklenirken Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), koronavirüs salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında restoranlarda sağlıklı ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması için iş birliği başlatmıştı.

Kontrollü normalleşme süreci aşamasında yeme-içme sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin güvenli bir şekilde devam edebilmesi için TÜRES üyesi restoranlarda denetimler gerçekleştirilecek. Gerekli şartları sağlayan restoranlar TSE Covid-19 Güvenli İşletme Belgesi ile belgelendirilecek. Bu kapsamda TSE ve TÜRES arasında bir protokol imzalanmıştı.

Esnafın bir müddet daha beklemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada ''Vakaların belirli bir sayının altına düşmesi ile birlikte esnaflarımıza yönelik kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi ile ilgili takvimi de başlatmayı planlıyoruz.'' demişti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum