Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupalı turizmcilerin 'ortak test' planına TÜROB'dan destek

Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) de üyesi olduğu Avrupa’daki otel, restoran ve cafe’leri temsil eden HOTREC, COVID-19 test ve karantina uygulamaları konusunda ‘ortak yaklaşım’ planına destek verdi.

  • Reklam
Avrupalı turizmcilerin 'ortak test' planına TÜROB'dan destek
04 Kasım 2020 - 13:56
Reklam
TÜROB'un da üyesi olduğu HOTREC’in de temsilcileri arasında bulunduğu NET (Avrupa Turizm Özel Sektör Ağı), Avrupa Komisyonu’nun yolcular için tüm Avrupa’da tüm ulaşım türlerinde COVID-19 test protokolü ve karantina uygulamaları için ortak bir plan duyurusunu memnuniyetle karşılarken TÜROB da test ve karantina uygulamalarına ilişin ortak bir protokol planına destek verdi.

NET’in açıklamasını duyuran TÜROB, turizm endüstrisinin hayatta kalmasının Avrupa'daki ortak test protokolüne bağlı olduğunu vurgularken NET tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Yolcular için bir Avrupa test protokolünün benimsenmesini ve tüm ulaşım türlerinde karantina uygulamalarına yönelik ortak bir yaklaşımın benimsenmesini dört gözle bekliyoruz. Seyahat ve turizm endüstrisi, tüketicinin seyahatte güvenini yeniden sağlamak için karantina gereksinimlerinin ve diğer seyahat kısıtlamalarının yerini alacak güvenilir ve verimli testlere ihtiyaç duymaktadır” 

Kişilerin ve işletmelerin açıklığa ve öngörülebilirliğe ihtiyacı olduğunu, ayrıca COVID-19 ile ilgili dahili sınır kontrol önlemlerinin kaldırılması gerektiğini açıklayan AB Komisyonu, söz konusu protokol doğru uygulanırsa, seyahat güvenini geri kazandıracağını, seyahat ve turizm endüstrisinin yeniden yükselmesine izin vereceğini vurgulamıştı. 

NET ayrıca böyle bir uygulamanın etkili olabilmesi için şu önerilerde bulundu: 

1) Sıkışmaları önlemek için havaalanlarında, otobüs terminallerinde ve diğer istasyonlarda yeterli test kapasitesi;

2) Asemptomatik yolcular için antijen testleri gibi hızlı ve ucuz test yöntemlerinin kullanılması;

3) Negatif test sonuçları olması durumunda karantina ve hareket kısıtlamalarının kaldırılması;

4) Varışta ikinci bir testten kaçınmak için üye ülkeler arasında test sonuçlarının karşılıklı olarak tanınması;

5) Düşük risk profiline sahip kişiler için karantina gereksinimlerinin kaldırılması;

6)Yolcu lokasyonu bulma formlarının ve test sonuçlarının her yolcu için yüklendiği ortak bir dijital platform gibi dijital çözümler.

Avrupa turizminde özel sektörden temsilci ticaret birlikleri ağı olan NET'in (Network For European Private Sector in Tourism) amacı, endüstri için ortak hedefler geliştirmek ve bunları başarmak için politika yapıcılar ve diğer ortaklarla birlikte çalışmak.

Avrupa'nın ekonomik beklentilerinin merkezinde yer alan Turizm, AB GSYİH'sinin yüzde 10'undan fazlasına katkıda bulunuyor ve büyük ölçüde küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaklaşık 12 milyon kişiye iş sağlıyor. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum