Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Ayakta yolcu yasağına turizm taşıma belgeli araçlarla çözüm

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu taşıma araçlarında yolcu kısıtlaması yapılması uyarısının ardından otobüsçüler yeni bir öneri getirdi.

Ayakta yolcu yasağına turizm taşıma belgeli araçlarla çözüm
14 Eylül 2020 - 16:56
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu taşıma araçlarında yolcu kısıtlaması yapılması uyarısının ardından otobüsçüler yeni bir öneri getirdi.

Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre, koronavirüs vaka sayısında yaşanan artışların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu taşıma araçlarında yolcu kısıtlaması yapılması uyarısı sonrasında sistemin sağlıklı işlemesi ve vatandaşların da mağdur edilmemesi için hükümetin sektör temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda turizm taşımacılığı yapan otobüsler, pandemi döneminde şehir içi taşımacılık yapmak için izin istedi.

Reklam

Turizm taşıma belgeli yaklaşık 50 bin aracın atıl durumda beklediğini belirten turizm taşımacılığı yapan sektör temsilcileri İstanbul özelinde ayakta yolcu almamak için ilave 6 bin araca ihtiyaç olduğunu belirterek ''Böyle bir alım yapılması ciddi bir maliyet oluşturacak. Onun yerine belirli duraklar ve yoğun olan saatlerde şehirlerarası taşımacılık yapan otobüsler taşıma yapabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu öneriyi, koronavirüs salgın sürecinin toplu ulaşım sistemleri ve ülke ekonomisine etkileri ve çözüm önerileri başlığıyla Turizm ve Maliye Bakanlıklarına ilettiklerini, pilot uygulamayı da İstanbul'da başlatabileceklerini belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım ise yaptığı değerlendirmede "Bu sistemde her araca tıpkı belediye araçlarında olduğu gibi kart okuma sistemi eklenecek. Bu araçlar günün yoğun saatlerinde, belediyenin belirlediği güzergâhlarda, transit çalışacak. Bilet ücreti de örneğin tek bilet basılan yerlerde iki bilet, iki biletli yerlerde üç bilet olacak şekilde revize edilecek. Böylece hem halkımız mağdur olmayacak hem atıl durumdaki otobüsler kullanılacak hem de virüs riski en aza indirgenecek" ifadelerini kullandı.

Araç yoğunluğunun en çok büyükşehir belediyelerinde yaşandığını aktaran Yıldırım, sistemin de büyükşehir belediyelerinde pandemi döneminde hayata geçirilebileceğini söyledi. Söz konusu öneriyi bakanlıkların incelediğini ve pozitif karşılandığını anlatan Yıldırım, uygulamanın hayata geçirilmesi için geçici süreli yasal düzenlemenin olması gerektiğini kaydetti.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam