• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy 2023 turist sayısı ve turizm geliri hedefini açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Katar ziyareti kapsamında Doha'da Al Jazeera televizyonuna bir röportaj verdi.

  • Reklam
Bakan Ersoy 2023 turist sayısı ve turizm geliri hedefini açıkladı
25 Ekim 2021 - 17:10
Reklam
Reklam
Reklam
Ege bölgesinde büyük turizm projeleri olduğunu ve bu projelerin Türkiye ekonomisine 50 yıl boyunca hizmet edeceğini ifade eden Bakan Ersoy, Katar'ın yatırım alanındaki seçkin gücüne de işaret etti.

Katar'a ilk kez geldiğini ve tahmininden çok daha iyi gördüğüne oldukça memnun olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, burada birçok kamu ve özel kuruluşu ziyaret ettiğini, Doha'nın turizm alanındaki devasa çalışmalarını gördüğünü ve Katarlı yetkililerle ortak faydalanma imkanlarını koordine ettiklerini dile getirdi.


Koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı 2019 yılı sonlarıyla olumsuz etkilerin de başladığını kaydeden, bu etkinin zamanla arttığını, turizmin yüzde 65'e kadar gerilediğini ve bu rakamın oldukça yüksek olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, İspanya ve Yunanistan'ın turizm alanında Türkiye ile rekabet halinde olduğunu ancak onların salgından daha az etkilendiğini, zor bir yılın ardından yabancı turizmin son aylarda Türkiye'de iyileşme sürecine girdiğini vurguladı.


Türk lirasının gerilemesi ile turizmdeki canlanma arasındaki ilişki hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy şunları söyledi:

''Ülkemizde lira ile turizmin canlanması arasında ters bir ilişki var. Lira, değerinin bir kısmını kaybettiğinde ihracat artıyor ve turizm sektörleri de olumlu etkileniyor. Çünkü daha kaliteli ve daha düşük fiyatlı ürünler pazarlayabiliyoruz. Türkiye'de özellikle turizm sektörü kalkınmada rekorlar kırıyor. Türkiye'de turizm sektörünün ekonomiye katkısı yüzde 12 ve bu da yabancı gelirler arasında ana kaynağı oluşturuyor. Arap turistlerin Türkiye'ye gelişinde bu yılın başından itibaren gerileme oldu ancak Arap turistler diğerlerine göre daha fazla harcama yapıyor ve çoğu da Körfez bölgesinden geliyor.''

Türkiye olarak 2023 yılında 50 milyon turist çekme hedefinde olduklarını söyleyen Bakan Ersoy, turizm gelirlerinin de 50 milyar dolara yükselmesi için uğraştıklarını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum