Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü yerli turistin önemini anlamaya başladı!

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl kötü bir sezon geçiren turizm sektöründe bu süreçte yerli misafirin önemi bir kez daha anlaşıldı.

  • Reklam
Turizm sektörü yerli turistin önemini anlamaya başladı!
25 Ekim 2021 - 14:29
Reklam
Turizmde iç pazarın yadsınamayacak kadar önemli olduğunu ve iç pazarı turizmin lokomotifi olarak değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca dış pazarın kapalı olduğu dönemlerde dahi vatandaşların kendilerini yalnız bırakmadığını belirtti.

Bu yıl Kurban Bayramı başta olmak üzere tüm tatillerde ve yaz sezonunda Türk turistlerin büyük oranda seyahat ettiğini dile getiren ve iç pazarda son yılların en hareketli sezonunun yaşandığını belirten Atmaca Rusya ve İngiltere'nin kapalı olduğu dönemde turist gelmezken yerli misafirlerin turizm sektörünün can suyu olduğunu beliretrek şunları söyledi:


''Türk misafir, bu sektörün en önemli domino taşı çünkü bayramda, seyranda, yılbaşında, evlilik yıl dönümünde, balayında, resmi bayramlarda hiç yalnız bırakmayan, en sabit, her zaman yanımızda olan bir pazar. Bu yıl da beklenenin çok üzerinde bir iç pazar hareketliliği oldu."


Salgına rağmen Antalya'nın beklenenin üzerinde turist ağırladığını belirten ve kente gelen yerli ve yabancı turist sayısının 8 milyonu aştığını ve yılı 9 milyonla kapatmaya hazırlandıklarını dile getiren Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz önemli ölçüde de iç pazardan turist ağırladıklarını kaydetti. Turizmcilerin hiçbir zaman yerli turisti görmezden gelemeyeceğine işaret eden Yorulmaz şu açıklamalarda bulundu:


''Yurt dışı pazarları ne kadar önemliyse iç pazar da o kadar önemli. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü salgın sürecinde Kemer ve Antalya bölgesini tercih etti. Bu pazarın önemini son yıllarda daha da anladık. Şu anda da turist ağırlamaya devam ediyoruz. Bugün otellerde yüzde 15-20 civarında iç pazar dolulukları var. Bunu kongrelerin, toplantıların dışındaki tatilciler oluşturuyor. İç pazar daima korunmalı''
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum