Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy açıkladı! Göbeklitepe'nin ismi değişiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki Mezopotamya markasının tanıtımı için geldiği Şanlıurfa'da açıklamalarda bulundu.

Reklam
Bakan Ersoy açıkladı! Göbeklitepe'nin ismi değişiyor
27 Haziran 2021 - 21:28
Reklam
Kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Ersoy, Türkiye'nin turizm değerinin ve potansiyelinin daha iyi anlaşılabilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti.

Türkiye Turizmini Tanıtma ve Geliştirme Ajansını 2019 yılında kurduklarını hatırlatan ve ajansın asıl işinin Türkiye'nin tüm turizm değerlerini dünyaya tanıtmak olduğunu kaydeden Bakan Ersoy ajans ile ana hedefin 2023 yılına kadar Türkiye'de turizmi 81 vilayete yaymak olduğunu, Türkiye'nin her noktasında turizm potansiyeli olduğunu ve doğru bir tanıtım ile bu potansiyeli ortaya çıkarıp farkındalığını da sağlayarak yayılması gerektiğini belirtti.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Göbeklitepe'nin civarında birtakım önemli merkezleri daha keşfettiklerini aktaran Bakan Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, Eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın bir çok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız.''

Bölgenin dünyada çok popüler bir yer haline gelerek hatta Güneydoğu'nun Piramitleri denilebileceğini kaydeden Bakan Ersoy şöyle devam etti:

''Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek, Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz. Mezopotamya diye baktığınız zaman bu bölgenin kendine has bir kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Birçok ürünü var. Bunu da eşsiz olan arkeolojik değeriyle birleştirdiğiniz zaman ortaya harika bir şey çıkıyor.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum