Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy'dan Atatürk Kültür Merkezi ve Galataport açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, inşaatı devam eden Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) basın mensuplarına gezdirdi, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reklam
Bakan Ersoy'dan Atatürk Kültür Merkezi ve Galataport açıklaması
03 Nisan 2021 - 05:31
Reklam
İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu adı altında bir hat belirlediklerini aktaran Bakan Ersoy, bu hattın başta kültür varlıklarının ihyasından sonra bir konsept çerçevesinde içerikle desteklenerek, kültür sanat ve İstanbulluların yaşamına yeni bir renk katacağını anlattı.

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin emsalleriyle kıyaslandığında dünyadaki en önemli 10 kültür merkezi arasında yer alacağını ve Beyoğlu Kültür Yolu'nun iki önemli noktadaki akstan oluştuğuna değinen, dünyadaki sayılı yatırımlardan Galataport'la başlayıp dünyanın 10 önemli kültür binasından biri olacak AKM ile biten bir yoldan bahsettiklerini söyleyen Bakan Ersoy şunları kaydetti:

''Galataport Haziran ayında hizmete girecek. Daha önce girecekti ama pandemi dolayısıyla proje bir süreçte ertelendi. Dünyadaki emsalleriyle kıyaslandığında en önemli ve cruise liman işletmeciliğinde gelecek noktasında örnek alınacak projelerden biri olarak lanse ediliyor. İstanbul açısından çok önemli. Beyoğlu turistik açıdan çok büyük bir çekim merkezi olacak. İstanbul'daki birçok yerleşik vatandaşımızın da ilgi duyacağı bir nokta. Beyoğlu Kültür Yolu Projesi'nin ilk etaplarından Galata Kulesi'ni Ekim ayında açmıştık çok büyük bir restorasyondan geçirerek. Gerçek, olması gereken işlevine kavuşturuldu. Eskiden eğlence ve yeme içme üzerine kurulu bir konsepti vardı. Şu anda o ünitelerden arındırılarak İstanbul'un cazibe noktalarından biri olmakla kalmadı, İstanbul'un cazibe noktalarına yönlendirme merkezi şeklinde yeni işlevine kavuşturuldu. Çok çok iyi bir iş çıktı."

AKM'nin emsalleriyle kıyaslandığında dünyadaki en önemli 10 kültür merkezi arasında yer alacağını, inşaat açısından sıkıntıları olmadığını, 29 Ekim'de büyük bir organizasyonla AKM'yi kullanımına açacaklarını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şu değerlendirmelerde bulundu:

''Çok büyük bir alanı kapsıyor. 100 bin metrekare kapalı alanı konuşuyoruz. Niye gerekli oldu? Niye yapıldı? İstanbul'da, öncelikli olarak bu tarz bir proje hazırlanırken, öncelikli projemiz, dünya çapında öncü kültür sanat şehri olması hedefinde önemli bir kültür merkezini oluşturmaktı. Bu kadar geniş ve büyük tutulmasındaki amaç buydu. Tahminen açılış tarihini Cumhurbaşkanımız açıkladı, Ekim gününe yetiştirip açacağız. Las Vegas'ta uygulanan sahne mekaniği burada uygulanıyor. Bunları işletmek ve yönetmek için uzman kadrolara ihtiyacımız var. 100 özel yetişmiş kadroyla burayı yöneteceğiz. Yönetici kadrolarında da profesyonel yöneticiler atanacak. Sanat konseptinin oluşturulması için Sanat Danışma Kurulu oluşturuluyor. Sanat Danışma Kurulu için Türkiye'de ve dünyada isim yapmış sanatçılarımızla görüşüyoruz. Bakanlıklarımıza bağlı genel müdürlüklerimiz de bu kurumun içinde yer alacaklar.''

Bkan Ersoy ayrıca AKM'nin içinde 2 bin 38 kişilik büyük salon, 805 kişilik tiyatro salonu bulunduğunu belirterek, buranın sadece tiyatro salonu değil, akustikle ilgili yatırımları gerçekleştirip konserlerin de verilebileceği çok amaçlı salon haline getirilebildiğini, içeride kültür sokağı da oluşturduklarını söyledi..

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum