Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü borç yükü altında!

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ve Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat katıldıkları televizyon programında turizm sektörü birinci çeyrek gelir performansı ve koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artışın otel rezervasyonlarına olan etkisini değerlendirdi.

  • Reklam
Turizm sektörü borç yükü altında!
03 Nisan 2021 - 04:04
Reklam
BOYD Başkanı Karcılıoğlu turizm sektörü birinci çeyrek gelir performansını değerlendirdiği konuşmasında, kredi teşvikleriyle sektörün ayakta tutulamayacağının belli olduğunu belirtti.

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu ve Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, turizm sektörünün 15 milyar dolarlık borç yükü altında olduğunu ve ciddi önlemler alınması gerektiğini söyledi


Turizm endüstrisinin kazanımlarını kaybetmekle karşı karşıya olduğunu ve sektörün 15 milyar dolarlık borç yükü altında olduğunu açıklayan Karcılıoğlu, turizm sektörünün ayakta tutulması gerektiğinin altını çizerek, genel giderlerin pandemi sonrasına ertelenmesinin turizm sektörüne nefes aldırabileceğini söyledi.


Turizm sektörü birinci çeyrek gelir performansını ve salgında vaka sayılarındaki artışın rezervasyonlara olan etkisini yorumlayan, salgındaki belirsizliğin kalkmasının sektör genelinde doluluğa ciddi oranda yansıyacağını aktarırken turizm sektöründeki yatırımlarda çok ciddi problemler olduğunu söyleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat sektör genelindeki finansal tabloyu şu şekilde açıkladı:


''İşletmelerin durumu kötü durumda ve dövizdeki dalgalanma turizm sektörünü çok yoruyor. 173 firmanın 35 milyar TL’lik borç yapılandırdığı açıklandı. Finansal kriz daha derinleşmeden ciddi önlemler alınmalı ve finansal borç stokunun faizsiz şekilde ötelenmelidir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum