Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy'dan Okçular Vakfı'na ziyaret

Geleneksel Türk Okçuluğu'nun, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilmesi sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Okçular Vakfı'nı ziyaret etti.

Bakan Ersoy'dan Okçular Vakfı'na ziyaret
09 Ocak 2020 - 19:50
Reklam

Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda geleneksel Türk Okçuluğu, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kabul edildi. Geleneksel Türk Okçuluğu'nun, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilmesi sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Okçular Vakfı'nı ziyaret etti.

 

Vakıfta düzenlenen toplantıya Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Toksöz katıldı.

 

Toplantıda konuşan Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı;

''Biliyorsunuz Türkiye UNESCO miras listesine en çok unsur kaydettiren 5 ülke sırasında. Dünya Miras Listesi’nde de 18 varlığımız bulunuyor. Aynı şekilde somut olmayan kültürel miras listesindeki varlık sayımızda 12 Aralık 2019 itibariyle de 18’e de yükselmiş oldu. Kültürümüzün çok önemli bir değeri olan geleneksel Türk okçuluğu da listedeki yerini bu tarihten itibaren almış oldu. Bu süreçle ilgili çalışmaları titizlikle gerçekleştiren emek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin de bildiği gibi Türk kültürü çok zengin sembollerle, bunların taşıdığı derin ve kadim anlamlarla bezeli. Türkiye’nin sahip olduğu kompozit yapı kullanılan malzemeler ve yapım tekniği incelendiğinde arkasında büyük bir deneyimin ve bilginin olduğu da açıkça görülüyor. Boyutları itibariyle at üzerinde kullanmaya olanak sağlayacak kadar küçük olmasına karşın özel yapım sayesinde rakipsiz bir atış gücüne sahip. Tozkoparan İskender’in 846 metrelik rekoru da buna en güzel örnek.''

Toplantının ardından Mehmet Nuri Ersoy ve Bilal Erdoğan’a okçuların atış yaparken baş parmaklarına taktığı zihgir yüzük ve okçuluk icazetnamesi hediye edildi. Toplantının ardından vakıf bahçesine kurulan platformda Bilal Erdoğan ok atışı yaptı. Bakan Ersoy’a Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız tarafından ok atışı gösterildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum