• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy Konaklama Vergisi'yle ilgili ilk kez konuştu!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündeme geldiğinden bu tarafa tartışmaların odağında olan ve sektörün tüm kesimlerinden tepki toplayan yeni vergiyle ilgili ilk kez konuştu.Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuştu.

  • Reklam
Bakan Ersoy Konaklama Vergisi'yle ilgili ilk kez konuştu!
16 Kasım 2019 - 10:52
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündeme geldiğinden bu tarafa tartışmaların odağında olan ve sektörün tüm kesimlerinden tepki toplayan yeni vergiyle ilgili ilk kez Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuştu.

 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bir sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, komisyon üyelerinin sektöre getirilen yeni vergiyle ilgili eleştiri ve sorularına muhatap oldu. İsmi konaklama vergisi olan ama normal vergi niteliği taşıyan yeni verginin neden belediyeler değil de merkezi hükümet tarafından toplandığına ilişkin soruya ''Maliye Bakanlığı yerel yönetimlere alt yapı desteği veriyor.'' şeklinde yanıtlayan Bakan Ersoy, turizmcilerin gelecek yılın kontratları yapıldı, vergi bir sene ötelensin taleplerinin gerçekçi bir yaklaşım olmadığını ileri sürdü.

 

Bakan Ersoy, ''Bu tüketiciden alınacak bir vergi ve bizim konaklama sektörümüzün yüzde 85’lik kısmı yabancı konaklama. Biz, burada Bakanlık olarak 1 Nisanda başlaması için bir uyarıda bulunduk ve Hazine ve Maliye Bakanlığı da bunu kabul etti ve öneri şeklinde de sunuldu. Niye 1 Nisan, çünkü yaz paket turları 1 Nisanda başlıyor ve 1 Nisandan önce satılmış olan rezervasyonlar olsa bile bunların voucherleri tur operatörleri tarafından yolcuya teslim edilmiyor. Bu yasalaştığı takdirde, tur operatörleri zaten işletmeler tarafından uyarılacak. Tur operatörleri de kendi misafirlerine ‘voucher’leri teslim etmeden önce uyarıp herhangi bir karmaşa çıkması engellenecek. Ama içiniz rahat olsun, dünyanın her yerinde uygulanan bir vergi, bize gelen turistlerin çok büyük bir bölümü de gittikleri ülkelerde bu vergiye muhatap yani aslında turist bunu biliyor, turiste sürpriz olmayacak.'' ifadelerini kullandı.

 

''Ben de turizmciyim, benim de çok yatırımlarım var''

 

Otelcilerin bazı milletvekillerine binde 7.5 vergi için ''yandık, bittik'' gibi şeylerle geldiğini ileri süren Bakan Ersoy, ''Bakın, ben de turizmciyim, benim de çok yatırımlarım var. Turizmde biz binde 7,5’ları yüzde 1’leri, yüzde 2’leri mahvolma kriteri olarak görüyorsak Türkiye'nin turizmde bir geleceği olamaz. Öyle bir gerçeklik yok. Zaten Türkiye bunları çok rahat atlatabilir.'' dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum