• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy'un köyündeki antik kentte büyük talan!

Turizmin başkenti Antalya’nın İbradı ilçesinde Ormana Köyü’nde bulunan Erymna Antik Kenti’nin arazisinde kimsenin bilgisi olmadan duvarlar örülerek çit çekildi.

  • Reklam
Bakan Ersoy'un köyündeki antik kentte büyük talan!
19 Ocak 2022 - 13:27
Reklam
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un köyü olan Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ormana Köyü’nde, birinci derece sit alanına duvarlar örülmeye başlandı.

Görüntülerde Helenistik Dönem’den (M.Ö 323- M.Ö 146) kaldığı bilinen Erymra Antik Kenti içine duvar örüldüğü, bazı alanların ise çitlerle kapatıldığı ortaya çıkarken köy sakinleri, birinci derece sit alanı olan antik kentin içindeki arazilerin AKP’li iş insanlarına satıldığını iddia etti.


Antik kentin içinde bulunan tarihi sütun ve taşların dışarıya taşındığını belirten köylüler, duvar örülen ve çit çekilen bölgenin temizlendiğini, AKP’li ilçe başkanının sit alanındaki arazilerin satılması konusunda aracı olduğunu belirtirken, iş insanlarının buralara yüksek paralar vererek satın aldıklarını söyledi.


Sit alanında inşaat yapılan Ormana Köyü’nde doğan, 2018’de hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un babası Ali Haydar Ersoy, Ormana’ya 500 bin dolarlık yatırım yapılması vasiyetinde bulunmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya temasları kapsamında baba ocağı İbradı’yı 27.07.2018’de ziyaret etmişti. İlçe merkezinde vatandaşlarla buluşan Bakan Ersoy, bölgenin simgesi olan düğmeli evlerin restorasyonlarıyla ilgili yöre halkının sorunlarını dinlemişti.


Çok sayıda düğmeli ev bulunan köyde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmaları olduğunu aktaran, yapıların aslına uygun bir şekilde restore edilmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirten Bakan Ersoy, şunları söylemişti:

''Evlerin restorasyonu noktasında Bakanlık olarak mali destek sağlayacağız. Evlerinizi aslına uygun olarak yaparsanız turizmden daha fazla gelir elde edersiniz. Dört ay önce vefat eden babamın vasiyetiyle Ormana Vakfına ciddi miktarda bağış yapıldı. Vakıfla birlikte hazırlanacak proje sayesinde mahalle halkı bu paradan faydalanabilecek.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum