Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'un şirketinden yeni otel yatırımı için başvuru!

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm can çekişirken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu şirketin yeni bir otel açmayı planladığı ortaya çıktı.

  • Reklam
Bakan Ersoy'un şirketinden yeni otel yatırımı için başvuru!
28 Aralık 2020 - 05:35
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Bodrum ilçesi Çiftlik Mahallesi Adalıyalı Mevkii’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği tarafından 5 yıldızlı Maxx Royal Bodrum Otel'in açılması planlanıyor.

Birgün'ün haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurusu yapılan proje için 21 Ocak 2021 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı kararı alınırken otelin tapulu alanda toplamda 325 oda 750 yatak, 14 villa, 3 apart otel villa ve 38 aile odası yapılması bedeli ise yaklaşık 159 milyon olarak belirlendi.


Orman alanı, önemli doğa alanı, doğal sit alanı ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi içerisinde olması dikkat çeken proje tanıtım dosyasında alanın, 2’nci derece doğal sit, 3’üncü derece arkeolojik sit, taşınmaz kültür varlığı statüsünde Hellenistik Kule Yapısı ve tescilli eser koruma alanından oluştuğu belirtildi.

İnşaat faaliyetlerden kaynaklı toz, gaz ve gürültü emisyonlarının faaliyet alanı çevresinde olumsuz etkilerinin söz konusu olabileceğinin de belirtildiği proje dosyasında çalışma alanına yaklaşık 50 metre mesafede deniz yüzeyinin bulunduğu çevresinde ise tescil harici orman alanlarının yer aldığı kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un görevinin kendi otelleri için imar planları açmak olmadığını kaydeden CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Bakan Ersoy'un görevi turizmi 12 ay yaymak, sektörü ve çalışanları mağdur etmeden çözüm üretmektir. Herkes ticaret yapmakta özgürdür ancak otelli olan turizm bakanı, hastanesi olanı sağlık bakanı yaparsanız bu alanlar suiistimal alanı haline gelir. Bu etik değildir''

Daha önce 490 oda ve 1000 yatak kapasiteli olarak Proje Tanıtım Dosyası hazırlanarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan şirket 20 Kasım 2014 tarihinde ÇED Gerekli Değildir kararı aldı. Proje alanının sit alanı olduğu gerekçeleriyle kararın iptali istemiyle Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından dava açıldı. Bu karar 2019 tarihinde iptal edildi. İptal kararı sonrası şirket yeni proje dosyası hazırladı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum