Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Koca'dan karantina ve tedbir açıklaması!

Video konferans yöntemiyle toplanan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında aşılama ve koronavirüsle mücadele ve yeni mutasyon Omicron da ele alındı.

  • Reklam
Bakan Koca'dan karantina ve tedbir açıklaması!
12 Ocak 2022 - 20:35
Reklam
Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan ve omicron varyantının küresel ölçekte olduğu gibi Türkiye'de de baskın varyant haline geldiğini kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu'nun salgının seyri, aşı programı, yerli aşı Turkovac'ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemi ile toplandığını söyledi.

Vaka sayılarının bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttığını, bununla birlikte hastaneleride tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10'luk bir artış olduğunu belirten Bakan Koca salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüldüğünü bununla birlikte omicron varyantının salgının tehlikesini azaltacağa benzediğini ve bu durumu ümitle beklediklerini söyledi.


Salgının son dönemi ile ilgili alınan bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantısından sonra yazılı olarak paylaştığını hatırlatan Bakan Koca yeni alınacak tedbirler ve uygulanacak kurallarla ilgili olarak şunları söyledi:


''Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum