Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Varank'tan uzay turizmi açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Milli Uzay Ajansı hakkında açıklamalarda bulunu.

  • Reklam
Bakan Varank'tan uzay turizmi açıklaması
10 Şubat 2021 - 12:12
Reklam
Uzay alanındaki hedefleri anlatan Bakan Varank, Türkiye Uzay Ajansı'nın iddialı olduğunu ve uzay alanında kabiliyetler kazandıracak, mevcut durumun üstüne çıkaracak, uzay ekonomisi noktasında önemli bir noktaya getirecek program hazırladığını belirtti.

Tüm dünyanın Türkiye'nin İHA noktasında geldiği seviyeyi konuştuğunu kaydeden Bakan Varank yerli otomobil TOGG'da da doğru zamanda doğru yatırım yapıldığını ve bu yarışın getirisini götürüsünü hesaplamın önemli olduğunu kaydetti.


Türkiye bir uzay ülkesi olduğunu söylerken abartılı konuşmadıklarını kaydeden Bakan Varank şöyle devam etti:

''Uzay alanında yetişmiş insanları olan bir ülke ama bu kabiliyetlerin üst seviyeye taşınması için daha koordine edilmesi gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız 2018'de Uzay Ajansı'nın kurulması istedi. Biz bu sürede çalışmalara devam ettik. Türkiye'de faaliyetler var roket çalışmaları Roketsan'da, Tübitak'ın çalışmaları var. İşte bunların hepsini bir araya toplamak amacımız. Uluslararası işbirliklerini gerektiriyor. Uluslararası Uzay İstasyonu var. Her ülkenin kabiliyetleri birbiriyle alakalı değil. Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla yabancı ülkelerden geri dönüşler aldık. 3 ülkeyle anlaşmaları imzaladık. Pakistan ve Azerbaycan'la imzalar atılmak üzere. ABD, Rusya, Japonya, Hindistan, Çin bu ülkelerle ve bu ülkelerdeki şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor.''

Bir takım ülkelerin parasını ödeyip aracı yaptırdık deyip reklam yaptığını kaydeden Bakan Varank o ülkede oluşturulan ekonomiye bunun katkısının olmadığını ülke olarak mevcut kabiliyetin farkında olduklarını ve uzayda paranın nereden kazandırılabileceğini bildiklerini ve değerlendirdiklerine vurgu yaparak şunları söyledi:

''Bir turistik seyahat olmayacak. Ülkeler vatandaşımı uzaya gönderdim diyebilir. Biz böyle bir anlayışla yaklaşmıyoruz. Bu bilimsel bir çalışma olacak. Türkiye'nin önüne koyacağımız rol modelinin de Türkçe isimli olması gerekir. Türkiye'yi uzayda bir üst lige taşımak amacındayız.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum