Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakanlık 111 dönüm tarım alanını imara açtı! Otel ve AVM yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Beykoz’da bulunan 111 bin metrekarelik tarım alanını imara açarak ticaret alanı ilan etti.

Reklam
Bakanlık 111 dönüm tarım alanını imara açtı! Otel ve AVM yapılacak
08 Ocak 2021 - 21:31
Reklam

Bin 443 ağaç bulunan ve imara açılarak ticaret alanı ilan edilen parselin 61 bin metrekaresine 2 katı geçmeyecek AVM, otel, çarşı finans kurumu gibi ticari birimler inşa edilebilecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılı Temmuz ayında Beykoz Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılan 553 adet villa projesi kapsamında özel orman alanında kalan üç ayrı parsele inşa edilecek 267 numaralı 111 bin metrekarelik tarla niteliğindeki parsele de 20 adet otel ve 13 adet spor tesisi yapılacaktı.


Kasım 2018'de bu proje için alınan ÇED gerekli değildir kararındaki 267 numaralı parsel proje dışına çıkartılarak spor tesisi ve otellerden vazgeçilmişti. Şimdi bakanlık proje dışına çıkarılan 111 bin metrekarelik tarım arazisi için yeni plan hazırlayarak askıya çıkardı.


Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsü de taşıyan parsel için hazırlanan imar planlarında alanın yüzde 55'i yani 61 bin metrekaresi ticaret alanı, kalan yüzde 45'i ise eğitim, ibadet, park ve yol olarak planlanırken ticaret alanına en çok 2 katlı, iş merkezleri, yönetim binaları, banka, finans kurumları, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, otoparklar, alışveriş merkezleri, konaklama tesisleri, eğlenceye yönelik birimler inşa edilecek. Plan değişikliği kapsamında hazırlanan Ağaç Rölöve Raporu'na göre parselde 21 farklı türde bin 443 adet ağaç saptandı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum