Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakanlık belgesi almayan konaklama tesisleri kapanacak!

Turizm sektörünün hedeflenen turist rakamına ulaşabilmesi amacıyla yürütülen çalışmaların en önemli ayağını geçen sene başlayan Güvenli Turizm Sertifikası oluşturuyor.

Reklam
Bakanlık belgesi almayan konaklama tesisleri kapanacak!
26 Mayıs 2021 - 13:56
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan Güvenli Turizm Sertifikası'nın kalıcı hale gelmesi sürecini ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bu yıl Antalya'da düzenlenen Turizm İçin Güvenlik etkinliğine 89 ülkeden katılan uluslararası misyon şeflerinin geçen sene de katıldığını hatırlatan Alpaslan, büyükelçilerin Türkiye'nin tatil yapmak için uygun ve konforlu olduğunu yerinde gördüğünü ve ülkelerine de bu gözlemi ileteceklerini vurguladı.

Geçen seneye göre katılımın yüksek olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını belirteren ve Türkiye'ye olan bu güveni tüm büyükelçilerde gördüklerini dile getirn Bakan Yardımcısı Alpaslan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''TBMM'de Komisyondan geçen ve bu hafta Genel Kurul'da görüşülecek Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ciddi değişiklikler öngörüyoruz. Tüm konaklama tesisleri, Bakanlığımızdan belgeli olacak ve Bakanlık belgesi almadıkça faaliyette bulunamayacak. Bununla birlikte Güvenli Turizm Sertifika Programının Kanunlaşmasıyla ve günün sorunlarına bağlı olarak sertifika programını güncelleyeceğiz, sürekli hale getireceğiz.''

Genel Kurul'da görüşülecek Turizmi Teşvik Kanunu'ndaki değişiklik teklifinin, sertifika programının sürekli uygulanabilmesine imkan sağlanacak maddeleri içerdiğini kaydeden Alpaslan şöyle devam etti:

''Bu Kanun ile turizmimizin marka değeri dünyada daha üst düzeye çıkaracak. Biz de bunu hedefliyoruz. Güvenli Turizm Sertifikamız dünyada bir ilk oldu ve çokça takdir toplayarak, diğer ülkeler de bunun uygulamalarını başlattılar. Biz, bu konuda öncü olduk. Güvenli Turizm Sertifikasyonu'nun kanunlaşmasıyla tüm konaklama tesislerinin tamamında zorunlu olacak. Hava alanları, seyahat acentalarında bu sertifika mecbur tutulacak, restoranların ise kademeli olarak sertifika almasına olanak tanıyacağız.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum