Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Konaklama tesisleri fırsatçıların radarında!

Turizm sezonu yaklaşırken üçüncü dalganın da belirsizliğini yaşayan turizm sektöründe endişeler artmaya başladı.

  • Reklam
Konaklama tesisleri fırsatçıların radarında!
07 Nisan 2021 - 08:25
Reklam
Sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren turizmcilerin ortak korkusu ötelenen kredilerin ödeme vaktinin de yaklaşması.

Turizm sektörünün şu anki kredi yükünün 6.5 milyar dolar olduğunu, bunun 1.5 milyar dolarının takibe uğramış durumda olduğunu belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, sektörün birtakım ötelemelerle aşırı derecede faiz artışını kabul ederek ayakta durmaya çalıştığını söyledi.


Rezervasyonlarda yüzde 70’lik bir düşüş olduğunu ve son yıllarda yaşadığı olumsuz gelişmelerle borç ve kredi yükü altında yaşam savaşı veren otelcilerin şimdi de pandemi belasıyla yara aldığını kaydeden BOYD Başkanı Karcılıoğlu şunları söyledi:


''Bu sektörü ayakta tutmak hükümetlerin stratejik önceliği olmalıdır. Bu sektörü sadece kredi teşvikleriyle ayakta tutamayacağımız belli oldu. Büyük meşakkatle yetiştirdiğimiz turizm profosyonellerimizi, tur rehberlerini, yatırımcılarını ve tesisleri kaybetmekle karşı karşıyayız. Ayağı yere basan çözümlere ihtiyaç var.”  


Deniz kenarındaki otellerin el değiştirmeye başladığını belirten Sonkar Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Ceylan yaptığı açıklamada zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytlilerin ucuz fiyatlarla aldığını, oteli kapalı tutmanın da çözüm olmayacağını şehir vergisi, yıllık emlak vergilerinin devam ettiğini belirterek konaklama tesislerinin yüzde 40’ına yakınının batacağını düşündüğünü kaydetti.

İşten çıkarma yasağı bittiğinde yüzde 60 istihdam kaybı yaşanacağını, üstelik bir çok konaklama tesisinin işçinin tazminatını bile veremeyeceğini belirten Sonkar Turizm AŞ Yönetim Kurulu üyesi Aykan Ceylan şöyle devam etti:

''Turizm sektörü döviz kazandığı için dövizle kredi aldı. Döviz patlayınca 5 milyon Avro kredi almış yatırımcının borcu 10 milyonu geçti. Turizmci borcunu ödese de kapayamadı. Döviz borcunu TL’ye çevirmek ise yasak. 3 ayrı yapılandırma geldi ama yeterli olmadı. Kur baskısı üzerine bir de pandemi geldi.''

Borç yapılandırmasının yeterli olmadığını açıklayan Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

''Geçen yıl 30 milyar dolar kayıp yaşandı. Döviz dalgalanması bizleri çok yoruyor. Finansal kriz daha derinleşmeden ciddi önlemler alınmalı ve borçlar faizsiz şekilde ötelenmelidir. İşletmeler gelir olmadığı için borcu çeviremiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum