Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakanlıktan seyahat acentalarının TÜRSAB aidatları ile ilgili duyuru!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seyahat acentalarının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) ödeyecekleri yıllık aidatlar hakkında duyuru yayınlandı.

  • Reklam
Bakanlıktan seyahat acentalarının TÜRSAB aidatları ile ilgili duyuru!
04 Ocak 2022 - 17:23
Reklam
TÜRSAB tarafından 2022 yılında seyahat acentaların ödeyeceği aidat miktarı, acenta ve şube kuruluş ödentisi miktarının açıklanmasının ardından sosyal medya platformlarında acentaları yoğun tepkisi göstermişti.

Gelen tepkiler üzerine aidatlar konusunun kendileri ile bir ilgisi olmadığını belirten TÜRSAB 1618 sayılı yasaya göre bu aidatı toplamaları gerektiğinin altını çizmişti. Seyahat acentaların devam eden tepkileri ve TÜRSAB’ın topu taca atması üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, seyahat acentalarının TÜRSAB’a ödeyecekleri yıllık aidatlar hakkında duyuru yayınladı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda şu ifadeler eyer verildi:


''Bilindiği üzere, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizin ekonomik ve sosyal hayata olan etkilerinin azaltılması amacıyla 16/4/2020 tarihinde TBMM’de kabul edilen 7244 sayılı Kanun ile seyahat acentalarının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) ödeyecekleri 2020 yılı aidatlarının alınmaması kararlaştırılmıştır. Salgının ülkemiz ekonomisinde yarattığı olumsuzluklar alınan tedbirler ile hızla giderilmiş ise de özellikle dünya turizm sektöründe virüsün varyantlarından kaynaklanan birtakım kısıtlamalar halen devam etmektedir.


Seyahat acentalarının 2021 yılı yeniden değerleme oranında güncellenen Birliğe ödeyecekleri 2022 yılı yıllık aidatlarının (5.088 TL) işletmeler üzerinde yaratacağı olumsuzluğun giderilebilmesi amacıyla bakanlık tarafından birtakım tedbirlerin alınması ihtiyacının ortaya çıktığına dikkat çekilen duyuruda şöyle denildi:

''Seyahat acentalarının yıllık aidatlarına uygulanan yeniden değerleme oranının daha düşük seviyede uygulanmasına yönelik çalışma başlatılmıştır. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nun yıllık aidatları düzenleyen 35 inci maddesine fıkra eklenerek Sayın Cumhurbaşkanımıza yıllık aidatlara uygulanan yeniden değerleme oranını yüzde 50’ye kadar indirme yetkisi veren kanun teklifi taslağı hazırlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum