• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Başvurular başladı! Mars modülünde yaşayacak gönüllüler aranıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2037’de gerçekleştirilmesi planlanan Mars projesi için adımlar atmaya başladı.

  • Reklam
Başvurular başladı! Mars modülünde yaşayacak gönüllüler aranıyor
07 Ağustos 2021 - 22:46
Reklam
Reklam
Reklam
ABD uzay ajansı, Mars Dune Alpha ICON tarafından 3D olarak hazırlanan 1,700 metrekarelik bir modül içerisinde yaşayacak yüksek motivasyonlu bireyler aradığını duyurdu.

NASA web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, hazırlanan Mars simülasyonunda 1 yıl boyunca yaşamak isteyen kadın ve erkekleri beklediklerini, başvuruların açıldığı ifade edilirken program, ilki 2022’de başlayan üç simülasyondan oluşuyor.


Toplamda 1 yıl sürecek olan programa katılanlar tamamen Mars ortamında yaşıyor gibi hissedecek. NASA web sitesinden yaptığı duyuruda yaşam alanı, kaynak sınırlamaları, ekipman arızası, iletişim gecikmeleri ve diğer çevresel stres faktörleri de dahil olmak üzere Mars’taki bir görevin zorluklarının simüle edileceğini belirtti. Sonuçların, sistemleri doğrulamak ve çözümler geliştirmek için önemli bilimsel veriler sağlaması bekleniyor.


NASA’nın internet sitesinde resmi olarak başlayan başvuruların 12 Eylül 2021’e kadar sürmesi planlanırken katılmak isteyenlerin 30 ile 55 yaşları arasında olmaları, STEM alanında yüksek lisans derecesine sahip olmaları ve en az iki yıllık ilgili mesleki deneyime sahip olmaları bekleniyor.

Başvuru yaptıktan sonra simülasyona katılacak olan bireylerin NASA uzun süreli uçuş astronotu simülasyonunu geçmeleri ve koronavirüs aşısını tamamlamaları gerekecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum