Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bilim insanları: 'Tam kapanma tatil amaçlı değil'! Oteller: 'Gelin tatil yapın'

Bir çok otel ve seyahat acentasının tam kapanma tarihlerine gelen tatil paketi ilanları yayımlamaya başladığı görüldü.

  • Reklam
Bilim insanları: 'Tam kapanma tatil amaçlı değil'! Oteller: 'Gelin tatil yapın'
28 Nisan 2021 - 16:48
Reklam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma haberiyle birlikte bazı otel ve seyahat acentalarının kapanma öncesi '29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tatil yapın' ilanları yayımlamaya başladıkları görüldü.

Bilim insanlarının tam kapanma döneminin fırsata çevrilip, bu tarihlerde yazlıklara ya da otellerde rezervasyon yaptırarak tatile gitmek isteyenlerin, vakaların artmasına yol açabileceğini belirtmesine rağmen bazı otel ve seyahat acentalarının verdikleri ilanlarla tatil satışı yaptıkları görüldü.


Sadece İstanbul’dan 250 bin kişinin seyahat için otogara akın ettiğini açıklayan Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım  bu rakamın Türkiye genelinde 500 bini bulduğunu belirtti.


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, 29 Nisan-17 Mayıs arasındaki tam kapanmanın konaklama tesislerinden rezervasyonu olanları da kapsaması nedeniyle, bayram için rezervasyon yaptıran birçok kişinin tatil sürecini üç haftaya uzatma yönünde talepte bulunduğu söyledi.


Özellikle Antalya bölgesindeki oteller, 29 Nisan öncesinde giriş yapıp 17 Mayıs sonrasına kadar uzun süreli tatil yapmak isteyenlere, indirimli kampanyalar düzenlerken tam kapanma dönemine denk gelen tarihlerde tatil yapmak isteyenlerin 29 Nisan tarihinde otele girdiği taktirde hukuksal bir sorun olmadığını söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Kapanma kararı o kadar beklenmedik bir şekilde geldi ki son bir yıldır zaten zor durumda olan turizm sektörü son bir kaç günde böyle bir alternatif arayışına girdi. 29 Nisanda giriş yapan her ziyaretçi yasal olarak 17 Mayıs’a kadar o otelde konaklayabilir. Bunun hukuki bir sorunu yok. Turizm sektörü ne yazık ki son aylarda büyük beklentiler içine girmişti ama Avrupa ülkelerinden ardı ardına gelen haberlerle oldukça zor duruma düştü. Şimdi de ani bir kararla tam kapanmanın gelmesi otellerini hali hazırda açmış olan işletmeler için oldukça olumsuz oldu. Çareyi bu kısa zamanda yerli turistin ilgisini çekmekte arıyorlar. Ben çok fazla talep olacağını zannetmiyorum. Ama gitmek isteyen turiste de engel olamayız.''

Tam kapanma öncesi rezervasyon çıkmanın etik bir yaklaşım olmadığına dikkat çeken Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer ise şu ifadeleri kullandı:

''Ülke genelinde 17 Mayıs’a kadar uygun sağlık ortamının oluşması, vakaların düşmesi ve en önemlisi sağlık açısından bu kapanma çok önemli bir süreç. Bu süreçte işletmesini açıp gelin tatil yapın diyenler kapalı olan turizm işletmelerine haksızlık yapmış oluyor. Bu tür uygulamaları etik ve uygun bulmuyorum.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum