Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bir han daha otel oluyor

Mahkeme kararıyla yıkılmaktan kurtulan ve 200 yıllık tarihe sahip olan Katırcılar Hanı'nda restorasyon çalışmaları için ilk adım atıldı.

  • Reklam
Bir han daha otel oluyor
03 Aralık 2020 - 11:17
Reklam
Bolu Sultani Mektebi'ne öğretmen olarak tayin edilen Nazım Hikmet resmi kayıtlara göre görev yaptığı süre kaldığı han butik otel ve müze olarak hizmet verecek.

Bolu'da, Gölyüzü Mahallesi Şehit Kani Caddesi üzerinde bulunan ve 200 yıllık tarihe sahip olan Katırcılar Hanı için Bolu Belediyesi 2018 yılında yol genişletme çalışması nedeniyle yıkım kararı verdi. Projenin belediye tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulmasının ardından Katırcılar Hanı'nın yıkılarak 7 metre daha geriye yeniden ve yeni malzeme ile yapılma talebi koruma kurulunda onaylandı.


2018 yılında koruma kurulunun kararıyla yapının yıkım kararı çıktı. Yıkım kararına tepki gösteren Sebilci Bolu Kültür Derneği ve Bolu Platformu konuyu yargıya taşıdı. 1 yıl süren yargılama sonucunda Bolu İdare Mahkemesi yıkım kararını iptal etti. Restorasyonu yapılacak olan Katırcılar Hanı'nın içinde restoranı, küçük bir müzesi ve birkaç tane butik odası olan bir eser olarak yaşatılacağını belirten ve sürecin arzu ettikleri gibi gerçekleşmesi durumunda bahar aylarında restorasyona başlamayı planladıklarını kaydeden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

''Butik otel ve müze gibi değerlendirilmesi düşüncesi var. Çalışmalar ona dönük. İçerisinde restoranı olan, küçük bir müzesi olan ve birkaç tane butik odası olan farklı bir eser olarak Bolu'muza kazandırmaya çalışıyoruz" 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum