Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bir ülke daha Rus turist için harekete geçti

Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların 1 Haziran tarihine kadar durdurulması sonrasında alternatif tatil destinasyonu arayışına giren Rus turist için bir ülke daha harekete geçti.

Reklam
Bir ülke daha Rus turist için harekete geçti
28 Nisan 2021 - 18:28
27 Nisan akşamı Rusya Federal Turizm Ajansı (Rostourism) Başkan yardımcısı Elena Lysenkova ile telefon görüşmesi yapan Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Maryana Nikolova Rus turistlerin ülkeye giriş koşullarında değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Bulgaristan Başbakan Boyko Borisov ile Sağlık Bakanı Kostadin Angelov'un katıldığı bir toplantıda Bulgaristan'ı ziyaret etmek istayen Rus turistler için üç fırsat açıklandı.

Sputnik V dahil olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınan tüm aşıları kapsayan bir aşı sertifikası, negatif bir PCR testi veya antikor sertifikası ile Rus turistlerin Bulgaristan'a gelebilecekleri belirtilirken Moskova'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'nin 29 Nisan'da tüm akredite tur operatörleri ile turistlerin gereksinimleri hakkında bilgilendirilecekleri bir toplantı düzenleneceği açıklandı.

Rusya'dan Bulgaristan'a seyahatlerin güvenli hale getireceği umudunu taşıdığını belirten Rostourism Başkan yardımcısı Elena Lysenkova yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Olayların bu kadar hızlı hareketi bize sadece turizm açısından fayda sağlayacaktır. Rusya'dan Bulgaristan'a turist akışının sonuçlarla 2019 yılının hacmine yaklaşacağını düşünüyor ve şiddetle umuyorum. Bununla birlikte, Bulgar makamlarının temsilcileri tarafından ne tür açıklamalar yapılırsa yapılsın ve Rostourism'den ne tür destek alırlarsa alsınlar, direkt düzenli ve charter uçuşların yeniden başlaması ile ilgili nihai karar Rusya'nın yetkili makamları tarafından verilecektir.

Bulgaristan Rusya tarafından henüz açık ülkeler listesine eklenmediği için tur operatörleri bu yönde bir turizm ürünü oluşturamıyor. Haziran ayı başında turizmde bu konuda olumlu bir karar bekleniyor. Ancak Rusya'da yetkili makamlar tarafından 11 Mayıs'tan önce Bulgaristan da dahil olmak üzere bir dizi yabancı destinasyona uçuşların yeniden başlatılması olasılığının değerlendirmesi talimatı verildi.

Türkiye'ye yönelik uçuşların durdurulması sonrasında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin, Mısır’daki tatil beldeleri Hurgada ve Şarm el Şeyh ile Rusya arasında uçuşların yeniden başlaması konusunda anlaştığını doğrulamışt.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum