Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bodrum'daki fahiş fiyatlara akıl almaz savunma! Sebebi personel

Her turizm sezonunda olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum’daki yüksek fiyatlar gündemde.

  • Reklam
Bodrum'daki fahiş fiyatlara akıl almaz savunma! Sebebi personel
28 Temmuz 2021 - 11:19
Reklam
Son dönemde artan giderler, personel maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu belirten işletmeciler, Bodrum’da hizmetin bu sebeplerden pahalı olduğunu söylerken yeme-içme sektörü temsilcileri ise fiyatların turistlere göre makul olduğu görüşünde.

Her turizm sezonunda Bodrum fiyatlarının konuşulduğunu, salgın döneminde uzun süre işletmelerin kapalı kaldığını, saat ve kapasite sınırlamasının olduğunu söyleyen Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, ''Aynı zamanda enflasyon faktörü de var. İşletmeler arz ve talebi bir fiyatla buluşturmazlarsa müşterilerinin kendilerini cezalandıracağını ve fahiş fiyatlarla uzun dönemde müşterileri rakiplere kaptıracaklarını da biliyorlar.'' ifadelerini kullandı.


Bodrum’un turizmde kendi insan kaynağını yaratamadığını, çalıştırmak istenilen personellerin İstanbul,  Ankara, İzmir gibi şehirlerden transfer edildiğini bu yüzden elemanların konaklama maliyetlerinin de yüksek olmasından dolayı işletmecinin bunu da düşündüğünü belirten TURYİD Başkanı Demirer işletmelerin aynı zamanda gelen misafirlere bir deneyim de sattığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:


''İstanbul’a göre bazı gider kalemleri işletmelerin daha yüksek oluyor. Örneğin fiyatlara döviz açısından bakıldığında suyun 4 euro olması turistlere göre son derece makul kalıyor. Lüks pazarda arzla talep daha lüks fiyattan buluşturuluyor. Eğer müşteri bir şişe suya 40 lira ödedim ama aldığım hizmet çok güzeldi, keyifli vakit geçirdim diyorsa burada herhangi bir sorun görmüyorum. Fakat müşteri hem bir şişe suya 40 lira ödeyip hem de aldığı hizmetten memnun kalmazsa işte bu kabul edilemez bir durumdur.''


İçeri girişlerde minimum harcama bedelinin 550 lira olduğunu, misafirlerin uygulamadan memnun olduğunu, bu bedeli içeride yiyecek ve içecekle tükettiklerini belirten Bodrum Kuum Beach yetkilisi maliyetlerinin arttığını, fiyatlar şu anda normal olduğunu personel giderlerinin çok fazla olduğunu belirterek şunları söyledi:

''İstanbul’da bir personel çalıştırırken belki sadece akşam yemeğini verip çalıştırıyorsunuz. Fakat burada kahvaltı, öğle, akşam yemeği oluyor. Ayrıca konaklama masrafları da var. Örnek verecek olursak suyun 40 lira olması çok normal. Bu fiyattan işletmeye çok az bir miktar kalıyor. İşletmelerin işleri de zor. Bodrum’da kiralar artmış durumda” diye konuştu.

Bodrum’da personel maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Bodrum Moon Beach yetkilisi Erkan Ünal ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Şehir dışından gelen elemanlar düşük fiyatlara çalışmak, kalmak istemiyor. Konaklayacak yere de ihtiyacımız oluyor. Böylece Bodrum’da hizmet pahalı bir hale geliyor. Su neden 20 lira? denildiği zaman, aslında burada suyu böylesine pahalı kılan şey suyu size getiren çalışanlar. Sezon da kısa oluyor belki işletmelerin bir ciro hedefi vardır ve ona ulaşmak da istiyorlardır. Bu fiyatları karşılayacak müşteriler var.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Serkan İRENCİ - Operasyon Müdürü
    1 yıl önce
    Kazandıklarına doğru orantılı olarak personel e para vermezler ama. Hali hazırda pandemiyi ve sürekli iş vermeyi vaad ederek çok personeli kandırıyorlar; sezon sonu sözlerinde durmayacaklar her zaman ki gibi. Herşeyi personele bağlayanların bir personele dahi muhtaç olduğunu görmek istiyorum. Bodrum'da her zaman fiyat pahalıdır personel gideri bahane etmek veya hedef saptırıp zeytinyağlık yapmak abesle iştigal etmektedir.