Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

BOYD Başkanı Karcılıoğlu: ''Sektöre umut pompalamak faydadan çok zarar verir''

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu 2021 turizm sezonuna yönelik açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
BOYD Başkanı Karcılıoğlu: ''Sektöre umut pompalamak faydadan çok zarar verir''
22 Şubat 2021 - 14:41
Reklam
BOYD Başkanı Karcılıoğlu turizm sektörüne gereksiz yere umut pompalanın sektöre zarar verebileceğini belirtti.

Açıklanan turizm rakamları ışığında 2021 turizm sezonuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Karcılıoğlu şunları söyledi:


''Açıklanan rakamların gerçek anlamda turist rakamlarını yansımadığı yönündeki iddiaları bir tarafa koyarak bu rakamlar üzerinde bir analiz yapalım. 2020 rakamları her fırsatta açıklanırken ilk 3 ayda yani Türkiye’de pandemini daha ilan edilmeden aşağı yukarı 4.5 milyon turisti saymayın. Rakamları abartılı olarak çıkartmış olmayalım. 2021’ın ocak ayı rakamları açıklandığında 7 yüz binler civarında. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71 düşüş de bunu gösteriyor. Bu rakamların içinde günü birlik, transit geçişler gibi ziyaretler var.''

Ortalama kalış süreleri de dikkate alınarak ve pandeminin etkisi de düşünülecek olursa, bu rakamların Türkiye turizm olgusuna yönelik bir tatil yapıldığı kavramını yansıtmadığına vurgu yapan Karcılıoğlı şöyle devam etti:

''Biz 2021 turizm sezonunun nasıl geçeceğini bu rakamlar üzerinden belirlemeliyiz. İçimizi karartmayalım ama sektöre de boştan yere umut pompalamanın sektörün temsilcileri tarafından ciddi zararlara yol açabilecek bir aksiyon almalarına neden olabilir.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum