Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bulgaristan'dan Edirne'ye 'Aspirin Turizmi' başladı!

Bulgaristan’ın karantinayı kaldırmasının ardından Edirne’ye günübirlik şehre gelen Bulgarlar, eczanelerde Aspirin bırakmadı.

Reklam
Bulgaristan'dan Edirne'ye 'Aspirin Turizmi' başladı!
08 Kasım 2020 - 06:24
Geçen yılın son 3 aylık dönemiyle bu yılın son 3 aylık dönemini karşılaştırıldığında Edirne merkez genelinde yüzde 84 oranında bir artış söz konusu olduğunu ve bunun çoğunluğunun da turistlerden kaynaklandığını söyleyen Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu koronavirüste ölüm nedeni olarak kanda pıhtılaşma oluşturduğu ve bunun beyin veya başka organlara damar tıkanıklığı yaparak, ölüme sebebiyet verdiğinin bilinmesinden dolayı aspirinin bu tür bir durumdan koruyacağını düşünerek kente akın olduğunu söyledi.


Vatandaşın, kendi kendine alayım, koronaya karşı korunayım ya da kan sulandırıcı olarak kullanayım şeklinde bir yaklaşımı olduğunu söyleyen Ciravoğlu ancak bu tür ilaçların almasının sakıncalı olduğunu ve mutlak surette bir hekim kontrolünden sonra alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüste Aspirin kullanımının riski ile ilgili bir veri olmadığını, ancak farklı bir durum olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Uzun süreli Aspirin alan kişilerde, grip geçirirse bir hastalığın riskinin arttığını biliyoruz; reye sendromu ismi verilen bir hastalık. Maalesef belli bir dönemine geldikten sonra yüzde yüz öldüren, hiçbir tedavisi olmayan bir hastalık. Bu hep çocuklarda göründü diye zannediliyordu ama son yıllarda yetişkinlerde de giderek artan yayınlar oldu.”

Bulgaristan’ın koronavirüs tedbirlerini esnetmesiyle Edirne’ye akın eden Bulgaristan vatandaşlarının sayısı 232 bin 324’e ulaşırken 190 bin nüfusu bulunan Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşları alışveriş çılgınlığı yaşadı. Edirne İl Genel Meclisi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Önder Cin, Türkiye’ye giriş yapan Bulgaristan vatandaşlarının sayısında yüzde 300’den fazla artış yaşandığına dikkat çekerken Cin, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında son 5 ayın en fazla otomobil ve otobüs girişinin Eylül ayında olduğunu vurguladı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum