Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Canı sıkılan müze bekçisi milyonluk tabloya göz çizdi!

Güvenlik görevlisinin Sovyetler Birliği döneminden kalan milyonluk tabloya tükenmez kalemle göz çizdiği ortaya çıktı.

  • Reklam
Canı sıkılan müze bekçisi milyonluk tabloya göz çizdi!
10 Şubat 2022 - 07:13
Reklam
Sanat camiası ilk iş gününde milyonlarca TL değerindeki bir tabloya göz çizerek sıkıntısını gideren güvenlik görevlisini konuşuyor.

Uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve Rusya’nın Ekaterinburg kentinde meydana gelen olayla ilgili olarak edinilen bilgiye göre Sovyetler döneminin önemli sanatçılarından Anna Leporskaya’nın 1932-34 arasında yaptığı tahmin edilen ve Yeltsin Sanat Merkezi’nde bulunan Üç Figür isimli eseri gezen ziyaretçiler eserde bir değişiklik fark etti.


Resmi yakından inceleyen uzmanlar ifadesiz üç figürün yer aldığı tablodaki yüzlere tükenmez kalem ile göz çizildiğini tespit etti. Serginin küratörü Anna Reshetkina tarafından başlatılan inceleme sonucunda özel bir şirket aracılığıyla göreve başlayan 60 yaşındaki bir güvenlik görevlisinin canı sıkıldığı için ilk iş gününde bu sanatsal dokunuşu yaptığı tespit edilirken sanat merkezinin yönetici direktörü Alexander Drozdov, güvenlik görevlisinin olayın ortaya çıkmasından sonra kovulduğunu ve geçen hafta da vandalizm suçlamasıyla gözaltına alındığını duyurdu.


74.9 milyon ruble (yaklaşık 13 milyon TL) para cezasıyla karşı karşıya olan güvenlik görevlisinin 3 ay kadar hapis yatmasının da gündemde olduğunu belirten uzmanlar, 75 milyon ruble ile sigortalan esere güvenlik görevlisinin tükenmez kalem ile çok bastırmadan gözleri çizdiğini, restorasyonun ise yaklaşık 250.000 ruble (yaklaşık 45.000 TL) tutacağını belirttti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum