Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Cevdet Özgökçe: ''Turizm destekleri yandaşa veriliyor''

Koronavirüs salgından en fazla zarar gören sektörlerden olan turizmde seyahat acentaları bir çok bölgede can çekişiyor.

  • Reklam
Cevdet Özgökçe: ''Turizm destekleri yandaşa veriliyor''
15 Nisan 2021 - 10:48
Reklam
Salgın nedeniyle son 2 yıldır turizm sektöründe büyük bir durgunluk yaşanırken, bu durumdan olumsuz etkilenen seyahat acentaları da tek tek kapılarına kilit vuruyor.

Serhat bölgesinin merkezinde yer alan Van da turizm sektöründeki durgunluktan en çok nasibini alan merkezlerin başında gelirken kentte, İran’a açılan sınır kapısının kapalı olmasından kaynaklı yabancı turist sayısında yüzde 90’ın üzerinde bir düşüş yaşandı. Kentteki 22 seyahat acentası kiralarını ödemekte zorlanırken, 14 seyahat acentası ise bu süreçte el değiştirdi ve birçoğu kepenk indirdi. 


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu BTK Başkanı Cevdet Özgökçe, sadece yandaş firmaların desteklendiğini belirterek, sınır kapısının açılmasını istedi.


Salgın sürecinde kent turizminin bitme noktasında geldiğini söyleyen, üyelerinin çektikleri krediler ile ayakta kalabildiklerine dikkat çeken ve serhat bölgesi kentlerinde 37 seyahat acentasının kapandığını aktaran TÜRSAB Doğu Anadolu BTK Başkanı Cevdet Özgökçe herhangi bir destek verilmemesinden kaynaklı böylesi bir tabloyla karşı karşıya kalındığını ifade etti.


Turizm ve seyahat acentalarına hiçbir destek olmadığını ve verilen kredi desteğinden bölgede sadece 4 acentanın kullandığını belirten TÜRSAB Doğu Anadolu BTK Başkanı Cevdet Özgökçe şunları söyledi:

''Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy salgın sürecinde en büyük desteği yandaş firmalara verdi. Mehmet Nuri Ersoy bakan olduğunda sevinmiştik. Üzülerek söylüyorum Bakan, göreve geldiğinde sadece kendi firmalarına kendi otellerine yarayacak yatırımlar yaptı. Bu da bizleri çok üzdü. Bakan, sektör için hiçbir çaba sarf etmedi. Esnaf batma aşamasına geldi. Buna kalıcı bir çözüm bulması lazım.''

Van’da sınır kapısının kapalı olmasının turizmi ciddi anlamda olumsuz etkilediğini dile getiren ve turistlerin gelmemesinden kaynaklı otellerdeki doluluk oranında yüzde 80’e varan düşüş yaşandığına işaret eden Özgökçe şöyle devam etti:

''Son zamanlarda Irak, Azerbaycan ve İran’dan ciddi misafirler alıyorduk. Ülkede birçok sınır kapısı açık. Ancak burada kapalı. Ülke ekonomisine yüzde 50 yüzde 60 oranın da bir hasılatı biz turizmciler veriyorduk.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum