Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Çocuklu aile kabul etmeyen otel ve restoranlara uyarı!

Çocuğuyla bir mekana giden annenin görevlinin konsept gereği restorana çocuk almıyoruz yanıtı alması sonrasında sosyal medyada başlayan tartışma büyüyor.

  • Reklam
Çocuklu aile kabul etmeyen otel ve restoranlara uyarı!
23 Ağustos 2021 - 19:15
Reklam
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, haklı sebep olmadan çocuklu bir aileye hizmet vermekten kaçınan işletmelere uyarılarda bulundu.

Son günlerde bazı otel ve restoranların yanlarında çocuk olan müşterileri kabul etmediklerine yönelik kendilerine de şikayetler geldiğini aktaran TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal restoran, otel gibi aile olarak hizmet alınabilecek işletmelerde haklı sebep olmadan ayrımcılık yapılamayacağını belirtti.


İşletmelerin konsept gereği diyerek işin içinden çıkmak istediklerini ancak bunun etik bir davranış olmadığına dikkat çeken TÜKDES Başkanı Bakal çocuklu bir aileye hizmet vermekten kaçınan işletmelerin öncelikle haklı sebeplerinin olması eğer böyle bir durum söz konusu değilse gerekli yerlere şikayette bulunulması gerektiğini belirterek şunları söyledi:


''Böyle bir durumla karşılaşılması halinde satıştan kaçınan satıcı ve sağlayıcıların Alo 175 Tüketici Danışma Hattı'na,Ticaret Bakanlığına, Ticaret İl Müdürlüklerine, kaymakamlıklara ya da valiliklere şikayet edilebilir. Bu durumun itibar kaybına yol açabileceğinden işletmeleri de zor durumda bırakabilir. Tüketicinin korunması kanununda hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz maddesi bulunuyor. Öncelikle zaten haklı bir sebep yoksa bu bir suçtur. Ayrıca işletmeye çocuk almamak ticari hatadır. Çünkü sonuç itibarıyla bahsi geçen kişiler, çocuklarımız da tüketim sağlayacak, işletmeye para kazandıracaktır. Aile tatile ya da yemeğe çıkarken çocuklarını kime bırakacak? Çocuklar için ayrı restoranlar, oteller mi yapılacak? Restoranlara haklı bir sebep olmaksızın çocukları almamanın 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre idari para cezası vardır. Bu insan hakkı ihlali, Türk Ceza Kanunu yönünden de Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturulabilir. Tüketiciyi Destekleme Derneği olarak, işletmelerin bu tutumunu doğru bulmuyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum