Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm ve yabancı turist açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin farklı illerinden gençlerle bir araya geldi.

  • Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm ve yabancı turist açıklaması
19 Mayıs 2021 - 20:05
Reklam
Gençlerle yaptığı Kütüphane Söyleşileri'ne devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin aşı uygulamasında dünyada önde gelen ülkelerden bir tanesi olduğunu söyledi.

11,5 milyonu ikinci doz olmak üzere toplam 26,5 milyon aşılama yapıldığını, dün yapılan Kabine Toplantısı'ndan sonra bu rakamın hızla artacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan turizm ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Amaçlarının bir an önce kapıları açarak yabancı turistleri Türkiye'ye getirmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:


''Şu an bir koronavirüs döneminden geçiyoruz. Zaten turist gelemiyor. Gelenler zaten bazı riskleri göze alarak geliyor. Biz o gelenlere diyeceğiz ki sen o riskleri göze alıp gelmişsin, sokaklarda dolaşamazsın. Gelmiş zaten. Oradan 3-5 dolar veya avro girecekse ülkemize, bırak girsin. Nerelere nasıl para harcayacağı belli. Bu konularda yapılan iş tamamen bir siyasi dezenformasyondur. Şu anda diyelim Sultanahmet Meydanı’nda birçok yer kapalı. Dolaşan turistler de halı vs. bazı şeyler satın alıyorsa alıyordur, onlara kapıyı niye kapatacaksın? Türkiye’ye girecekse oradan bir döviz, bırak girsin. Sıkıntı zaten bu aya kadar böyle devam etti. Biz kapıları nasıl açarız, turistleri nasıl bir an önce ülkemize sokarız, bunun arayışı içerisindeyiz. Bunun için birçok Avrupa ülkesiyle görüşmeler yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanım örneğin Rusya’daydı. Öbür tarafta biz İngiltere’yle, Almanya’yla görüşmeler yapıyoruz. Buralardan turistler gelsin diye.''


Turiste açık, yerliye kapalı gibi bir şeyin propagandasını yapmanın sosyal medyanın sadece sahtekarlığı ve Türkiye'yi içeriden vurmaya yönelik kampanyadan başka bir şey olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

''Turist testi olmadan zaten gelemiyor. Hatta bazıları bu testi ülkemizde olma durumunda kalıyor. Tüm bu tedbirlerin hepsi anlaşmalı olduğumuz ülkelerle yapılıyor. Bu sabah bir TV kanalında turizm çöktü diyor siyasete yeni giren şahıs. Biz göreve geldiğimizde 12 milyon dolar gibi turizm geliri vardı ama biz bu rakamı 35 milyar dolara kadar çıkardık.

Tam kapanma döneminde vaka sayılarında ciddi manada bir düşüşün söz konusu olduğunu ve kısmi kapanma ile tam kapanma arasındaki farkın görüldüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

''Şimdi hedef her şeyden önce 5 bine inmek. 5 bine indiğimiz andan itibaren çok daha rahatlayacağız. Bununla beraber vefat sayısı da azalmış olacak. Bunu başarmak için de her türlü tedbiri alıyoruz. Esnafa yönelik tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirleri alırken esnaf çok daha rahat bir çalışma içine girmiş olsun. Restoranların kafelerin berberlerin durumunu masaya yatırdık ve kabine toplantısında konuştuk.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum