• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Выставка Интурмаркет-2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlama kararlarını açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayı için alınacak tedbir kararlarının görüşüldüğü kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

  • Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlama kararlarını açıkladı!
13 Nisan 2021 - 19:08
Reklam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısının ana gündem maddesi rekor kıran koronavirüs vakaları oldu.

Konuşmasına vatandaşların Ramazan ayını kutlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde gerçekleştirdiği yurt dışı temaslarına değindi.

Geçtiğimiz Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesine değinen ve turizmden Ukrayna'ya kadar birçok konuyu ele aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

''Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının bölgemizdeki krizlerin tehlikeli boyutlara ulaşmadan önüne geçilmesi hususunda gerçekten başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum. Ülkemizi yeni ve sivil anayasaya kavuşturma gayretlerimizi titizlikle devam ettiriyoruz.''

Erdoğan, açıklamasının devamında şunları söyledi:

''Salgın tedbirleri sebebiyle faaliyetlerini ara vermek, sınırlandırmak zorunda kalan esnaflarımızı pek çok başlık altında destekliyoruz. Buna rağmen esnaflarımızın önceki, eski düzenlerine dönmek istediklerinin de farkındayız.  Bilhassa turizm sektörü, tüm hazırlıklarını tamamlamış vaziyette şartlarının normale dönmesini bekliyor. Hükümet olarak her kesimden insanımızın zor günleri rahatlıkla geçirmelerinin yollarını arıyoruz. Türkiye salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerin olumsuz etkilerini azaltma konusunda da dünyadaki en başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Her fırsat bulduğumuzda tedbirleri gevşeterek normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Son dönemde bilhassa büyük şehirler artan vaka ve vefat sayılarının tedbirlerin yeniden sıkılaştırmasına yönelttiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

''Her ne kadar sağlık sisteminin zorlayacak bir durumla karşı karşıya değilsek de bu gidişata seyirci kalamazdık. Bugünkü toplantımızda süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Amacımız bu iki haftalık sürede vefat ve vaka sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır.Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Vatandaşlarımın her birinden temizlik maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini rica ediyorum.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısmi kapanma çerçevesinde alınan kararları şu şekilde açıkladı:

İki hafta kapanma kararı

''Ramazan ayının ilk iki haftasında biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05.00 olarak güncellendi. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek. 65 yaş üstü 18 yaş altına toplu taşıma sınırlaması yeniden getiriyoruz. Kamuda saat 16’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ile kronik hastalığı bulananlar ve 10 yaş altı çocuğu olan kadın personel idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir. Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir. Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca paket sistemine geçecektir. Kına, düğün, genel kurul gibi kapalı alanda yapılan bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında şunları şöyledi:

''Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmıştır şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere izin verilmeyecek. Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek. Uygulama yarın akşam saati ile başlayacaktır.''

  • Выставка Интурмаркет-2022
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum