Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dokuma Park'a nostaljik '1974 Oteli' geliyor

Antalya'da uğruna çadırlı eylemlerin yapıldığı ve bir şirkete peşkeş çekilmemesi için büyük mücadeleler verilen, Kepez Belediyesi tarafından sahiplenilip park yapılacağı belirtilen Dokuma Fabrikası alanına otel yapılıyor.

  • Reklam
Dokuma Park'a nostaljik '1974 Oteli' geliyor
19 Ekim 2021 - 23:19
Reklam
Hukuki sorunları çözülerek halkın kullanımına açılan eski Dokuma Fabrikası'nda kullanım dışı kalan ve yıkılmaya yüz tutan bir yapısı daha ayağa kaldırılıyor. Müze, kütüphane, sanat galerisi ve bilim merkezinden sonra Dokuma Park'a şimdi de otel yapılacak.

Dokuma Fabrikası yerleşkesinde erkek çalışanlarının konaklaması için yapılan, dönemin işletme Müdürü İ.Hakkı Akmil tarafından 31 Mayıs 1974'te misafirhaneye dönüştürülen bina, nostaljik bir otel haline getiriliyor. Binanın misafirhane yapıldığı tarihin hatırasına tesiste yapılacak projeye, 1974 Oteli adı verilirken ihale sürecinin tamamlanmasından sonra yüklenici firma, şehrin bir döneminin tarihine tanıklık eden misafirhaneyi, 1974 Oteli'ne dönüştürmek için çalışmalara başladı.


Dokuma Fabrikası yerleşkesinin 13 ayrı müzesi, bilim merkezi, sanat galerisi, etkinlik alanları ve akşam gezilebilecek ortamlarıyla şahane bir kültür ve sanat adası haline geldiğini aktaran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Dokuma'da, kütüphane, şehir müzesi, Sahaflar Çarşısı ve etkinlik alanı da var. Böyle bir ortamın içerisinde geceyi de yaşamak çok keyifli olacak diye düşündük. Dokuma Park'a, adeta bir dönem filmlerinin setini hatırlatacak şekilde muhteşem bir otel yapıyoruz. Bir zaman tünelinden geçerek 1974'te ulaşılabilecek ve 1970'lerin tam da ortasında güzel bir nostaljik anı, unutulmuş zamanları, geçmiş vakitleri yaşanabilecek bir ortam meydana getirmek istiyoruz. Antalya'ya gelenler, bence bu otelde kalmak isteyeceklerdir. Bu proje, nostalji severler için de bir alternatif olacak."


İnşaat alanı 1450 metrekare olan, 10 bin metrekaresi peyzaj alanı olan 1974 Oteli'nin projesi kapsamında misafirhanenin 17 oda, restaurant, lobi-karşılama ve bekleme alanlarının mobilya ve tefrişatı 1974 yılları konseptinde düzenlenecek. Koruma mantığı ile yapılan projede, mevcut eski yapının demir ve beton aksamları güçlendirilecek.

Daha öncede Dokuma Fabrikası binası Antalya Bilim Merkezi ile Anadolu Şehitler Müzesi'ne, fabrikanın trafo binası Cemil Meriç Kütüphanesi'ne, fabrikanın işçi yemekhanesi Dokuma Sanat Galerisi'ne, memur yemekhanesi Dokuma Çalışanları Emekliler Lokali'ne, fabrikanın kreşi Anadolu Oyuncak Müzesi'ne, müdür lojmanı Yeşilçam Müzesi'ne, fabrika ambarları Antalya Otomobil Müzesi'ne dönüştürülmüştü.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum