Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya Turizm Örgütü açıkladı! İşte turizmin en olumsuz etkilendiği bölgeler

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs salgınından dolayı dünyada turizm sektörünün en kötü yılını geçirdiğini açıkladı.

  • Reklam
Dünya Turizm Örgütü açıkladı! İşte turizmin en olumsuz etkilendiği bölgeler
18 Aralık 2020 - 03:28
Reklam
2020 yılının ilk 10 ayında uluslararası seyahat edenlerin sayısının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 72 düştüğünü açıklayan UNWTO verilerine göre koronavirüs salgınından dolayı uygulanan seyahat kısıtlamaları ve düşük tüketici güveninin etkisiyle bu yılın Ocak-Ekim döneminde uluslararası turist sayısının 2019'un aynı dönemine oranla 900 milyon azalırken turizmdeki toplam gelir kaybı da 935 milyar dolar oldu.

Dünyada turizmin 1990 yılı seviyesine geri döndüğüne işaret eden UNWTO turizmdeki kaybın 2009 yılındaki küresel ekonomik krizin yarattığı etkiden 10 kat fazla olduğunu bildirildi.


UNWTO tarafından yapılan açıklamada turizmin en olumsuz etkilendiği bölgelerin başında yüzde 82'lik düşüşle Asya ve Pasifik'in geldiği, bu düşüşün Orta Doğu'da yüzde 73, Afrika'da yüzde 69, Avrupa ve Amerika'da ise yüzde 68 olarak tespit edildiği kaydedildi.

Krizin başladığı andan itibaren UNWTO olarak, hükümetlere ve şirketlere koronavirüsün küresel turizm üzerindeki benzeri görülmemiş sonuçlarını yansıtan güvenilir veriler sağlaklarını söyleyen UNWTO Genel Sekreteri Zurap Pololikashvili, aşı haberlerinin turistlerin güvenini artırmasının yanında turizmin iyileşmesi için hala uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Turizm için çabalar iki katına çıkarılmalı

Aşı ile birlikte başlayacak yeni dönemde, turizm işletmelerini desteklemenin yanı sıra sınırların güvenli bir şekilde açılmasına ilişkin çabaların iki katına çıkarılması gerektiğini vurgulayan Pololikashvili, "Turizmin bu benzeri görülmemiş krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğu her seferinde daha açık bir şekilde anlaşılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum